Trump, Ku Klux Klan ve Antifa'yı terör örgütü olarak tanıyacak

ABD Başkanı Donald Trump'ın siyah Amerikalılara yönelik yeni planına göre, ırkçı grup Ku Klux Klan ve ırkçılık karşıtı yapılanma Antifa 'terör örgütü' ilan edilecek. Plan kapsamında ABD'de 155 yıl önce köleliğin kaldırıldığı gün olan 19 Temmuz tarihi de ulusal tatil kapsamına alınacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Donald Trump ülkesindeki siyah yurttaşlara yönelik açıklayacağı yeni plan kapsamında, beyazların üstünlüğünü savunan ırkçı grup Ku Klux Klan ve hükümet tarafından ülkedeki sokak eylemlerinin sorumlusu olarak gösterilen antifaşist yapılanma Antifa'yı "terör örgütü" olarak tanıyacak.

Trump, Georgia'nın Atlanta kentinde düzenlenen etkinlikte, siyah yurttaşlara karşı yeni politikaların belirlendiği "Platinum Plan" başlıklı planı tanıttı.

3 Kasım'daki seçimlerin, tarihin en önemli seçimlerinden olduğunun altını çizen Trump, "Yıllardır Joe Biden gibi Demokrat siyasetçiler, siyahların oylarını garanti bildi. Her seçimden önce size büyük sözler verip, Washington'a geldikleri an bunları unutup, sizi sattılar. Demokratlar her zaman size yalan söyledi ve sizi kullandı" yorumunda bulundu.

Görevleri süresince Afrikalı Amerikalıların işsizlik oranlarının tarihin en düşük seviyesine indiğini savunana Trump, "Siyah Amerikalılar için 3 yılda yaptıklarımız, Joe Biden'ın 47 yılda yaptıklarından fazla" dedi.

Trump, kendilerinin Demokratların aksine çözüm odaklı çalıştıklarını savunarak, "Siyah toplumun güvenliği için çalışmak yerine, Demokratlar, polisimize saldırıyor ve aşırı solcu isyancıları, yağmacıları ve anarşistleri güçlendiriyor. Cumhuriyetçi Parti olarak biz, henüz doğmamışlar da dahil tüm siyahilerin hayatının korunması gerektiğine inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

TRUMP'IN PLANINDA NE VAR?

"Platinum Plan" isimli yeni planda, siyahların, ihtiyaç duyduğu sermayeye ulaşmaları 500 milyar dolara kadar artırılırken, plan kapsamında siyah yurttaşların yönetiminde 500 bin yeni iş yeri açılması ve 3 milyon istihdam oluşturulması öngörülüyor.

Planda, beyazların üstünlüğünü savunan ırkçı grup Ku Klux Klan ve antifaşist yapılanma Antifa'nın "terör örgütü" olarak tanınacağı belirtilirken, siyahlara yönelik "linçlerin" de "nefret suçu" kapsamında değerlendirileceği vurgulanıyor.

Ayrıca, plan kapsamında ABD'de 155 yıl önce köleliğin kaldırıldığı gün olan 19 Temmuz tarihi de ulusal tatil kapsamına alınacak.

Görüntüler, ülkede siyah yurttaşlara yönelik polis şiddeti tartışmalarını alevlendirmiş ve protestolar, olayların başladığı Minneapolis'ten ülke geneline sıçramıştı. (AA)