Trump: Dünyaya barış getirdik, çünkü silahlarımız hiç olmadığı kadar gelişmiş

Birleşmiş Milletler'de konuşan ABD Başkanı Trump, ABD'yi "dünyaya barış getiren ülke" olarak tanımladı. Trump, "Ama bu, güç üzerinden sağlanan bir barıştır. Şu anda her zamankinden daha güçlüyüz. Silahlarımız hiç olmadığı kadar gelişmiş" dedi. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Donald Trump, bu yıl korona virüsü (Covid-19) salgını nedeniyle online olarak yapılan Birleşmiş Milletler (BM) 75'inci Genel Kurulu'nda video mesaj gönderdi.

Korona virüsü salgını nedeniyle 2. Dünya Savaşı'ndan sonraki en büyük küresel mücadelenin yaşandığını söyleyen Trump, "Çin virüsü (korona virüsü) 188 ülkede sayısız cana mal oldu. ABD'de 2. Dünya Savaşı'ndan sonra en agresif seferberliği başlattık" diye konuştu.

Nisan ayından bu yana virüs kaynaklı ölüm oranlarını azalttıklarını belirten Trump, "Çabalarımız sayesinde şu anda 3 aşı nihai klinik deney aşamasında. Onları önden seri üretiyoruz ki hemen dağıtıma geçebilelim. Aşıyı dağıtacağız, virüsü yeneceğiz ve pandemiyi bitireceğiz" dedi.

'BM, ÇİN'İ SORUMLU TUTMALI'

Salgından Çin'in de sorumlu tutulması gerektiğini savunan Trump, şöyle devam etti:

"Biz bu aydınlık geleceğe ilerlerken, bu pandemiyi dünyaya salan ülke olan Çin'i de sorumlu tutmalıyız. Virüsün ilk günlerinde Çin ülke içi seyahati durdurdu ancak Çin'den yapılan uçuşlara izin verdi. Çin, benim uyguladığım seyahat yasağını da kınadı. Çin hükümeti ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yanlış bir şekilde virüsün insana bulaştığına dair kanıt olmadığını söyledi. Sonra da belirti göstermeyen kişilerin virüsü yaymayacağını duyurdu. BM, bu eylemlerinden dolayı Çin'i sorumlu tutmalıdır."

BM'yi de eleştiren Donald Trump, "BM etkili bir örgüt olmak istiyorsa dünyanın gerçek problemleri ile ilgilenmelidir" ifadelerini kullandı.

'İSRAİL'LE ANLAŞMA YAPMAK İÇİN ÇOK HIZLI GELİYORLAR'

ABD'nin Kosova ile Sırbistan arasında bir barış anlaşması imzalanmasına öncülük ettiğini ifade eden Trump, aynı zamanda İsrail, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında da normalleşme anlaşmasının imzalanmasına aracılık ettiklerini hatırlattı.

Birçok Ortadoğu ülkesinin İsrail ile anlaşma yapmaya hazır olduğunu iddia eden Trump, "Çok hızlı geliyorlar. Çünkü bunun kendileri için ve dünya için çok iyi bir şey olacağını biliyorlar" şeklinde konuştu.

Arap ülkelerinin İsrail ile yaptığı anlaşmaları, kendi yönetiminin İsrail yanlısı tutumuna bağlayan Trump, "Biz başka bir yaklaşım edindik ve bu yaklaşım işe yaradı. Yakın zaman içinde daha çok barış anlaşması imzalama niyetindeyiz. Bölge için hiç bu kadar iyimser olmamıştım. Orada artık kuma bulanmış kan yok, umarım o günler geride kaldı" dedi.

'HAYAL ETMEDİĞİMİZ SİLAHLARIMIZ VAR'

ABD'yi "barış getiren ülke" olarak tanımlayan Trump, "Ama bu, güç üzerinden sağlanan bir barıştır. Şu anda her zamankinden daha güçlüyüz. Silahlarımız hiç olmadık kadar gelişmiş. Açıkça söyleyeyim daha önce hayal etmediğimiz silahlarımız var ve asla kullanmak zorunda kalmamamız için Tanrı'ya dua ediyorum" ifadelerini kullandı. (WASHINGTON/AA)