Erdoğan: Aşı, rekabet konusu yapılmamalı

Korona virüsü salgını nedeniyle sanal ortamda yapılan 75'inci Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantıları başladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, video konferans ile yaptığı konuşmasında, geliştirilecek korona aşısının rekabet konusu haline getirilmemesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, Doğu Akdeniz'deki anlaşmazlık konusunda da bir bölgesel konferans toplanmasını önerdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, korona virüsü salgını nedeniyle sanal ortamda düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'na sesleniyor. Erdoğan'ın öne çıkan açıklamaları şöyle:

Salgın konusunda BM'yi eleştiren Erdoğan, "BM'nin en temel karar alma organı olan Güvenlik Konseyi'nin salgını gündeme alması haftalar, hatta aylar sürdü" dedi. Erdoğan, "BM başta olmak üzere çok taraflı örgütlerin reform ihtiyacı var" diyerek 'Dünya beşten büyüktür tezinin haklılığını bir kez daha görmüş olduk. Güvenlik Konseyi yeniden yapılandırılmalı. Şeffaf ve hesap verilebilir bir yapıya dönüştürmeliyiz" ifadelerini kullandı.

'AŞILAR, İNSANLIĞIN ORTAK İSTİFADESİNE SUNULMALI'

"Küresel sorunlara karşı yerel çözümler ancak günü kurtarır" diyen Erdoğan, "Uzun vadeli çözümler için uluslararası dayanışma şart" ifadelerini kullanarak aşı konusunda dünyaya çağrıda bulundu: "Tıbbi malzeme ve ilaç tedariki ile aşı geliştirme çalışmaları rekabet konusu yapılmamalı. Aşı geliştirme çalışmaları rekabet konusu yapılmamalıdır. Hangi ülkede üretilirse üretilsin, kullanıma hazır hale getirilecek aşılar, insanlığın ortak istifadesine sunulmalıdır. Rekabet konusu yapılmamalıdır."

'BM'NİN SIĞINMACILAR İÇİN TAVIR ALMASININ VAKTİ GELDİ'

Erdoğan konuşmasında, BM'den sığınmacılara kucak açmayan ülkelere baskı yapmasını da istedi. Erdoğan, "Kimi devletler sığınmacıların ve göçmenlerin haklarını ihlal ediyor. BM'nin tavır almasının vakti geldi" dedi.

DOĞU AKDENİZ İÇİN BÖLGESEL KONFERANS ÖNERİSİ

Erdoğan'ın, Doğu Akdeniz'deki kriz konusunda bölgesel bir konferans önermesi de dikkat çekti. "Bölgede bugün yaşanan sıkıntıların sebebi, Yunanistan ile Rum kesiminin 2003’ten beri maksimalist taleplerle attıkları tek yanlı adımlardır" diye Erdoğan, "İçinde Kıbrıs Türklerinin de yer aldığı bölgesel bir konferans düzenlenmesini teklif ediyoruz" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)