AB zirvesi öncesi yoğun diplomasi: 'Türkiye ve Yunanistan istikşafi görüşmelere hazır'

AB'nin Doğu Akdeniz krizi nedeniyle Türkiye'ye olası yaptırımları ele alacağı zirvesine iki gün kala, Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya Başbakanı Merkel ve AB Konseyi Başkanı Michel ile üçlü telekonferans zirvesi yaptı. Görüşme sonrası İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'Türkiye ve Yunanistan’ın istikşafi görüşmelere başlamaya hazır olduğu' ifade edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye'ye Doğu Akdeniz nedeniyle olası yaptırımların görüşüleceği Avrupa Birliği Liderler Zirvesi öncesinde yoğun bir diplomasi trafiği yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu bağlamda, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile üçlü bir video konferans görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'Türkiye ve Yunanistan’ın istikşafi görüşmelere başlamaya hazır olduğu' ifade edildi.

Buna göre, zirvede Türkiye-AB ilişkileri kapsamlı bir şekilde ele alındı. Erdoğan, 'Doğu Akdeniz'de gerginliğin azaltılması ve diyalog kanallarının işletilmesi için yakalanan nispi ivmenin karşılıklı adımlarla korunması gerektiğini' belirterek, 'Türkiye'nin daima diyaloğa ve müzakereye vurgu yaptığını, onca tahrike rağmen sağduyulu ve soğukkanlı tavrından taviz vermediğini' ifade etti.

Erdoğan'ın Almanya'nın arabuluculuk çabalarını takdirle karşıladıklarını dile getirdiği belirtildi. Erdoğan, 'istikşafi görüşmelerin ve diğer diyalog kanallarının canlandırılması noktasında sağlanan mutabakatın nasıl ilerleyeceği hususunda Yunanistan'ın atacağı adımların önemli olacağını' da söyledi. (AA)