Ruhani: Korona virüsü istatistikleri endişe verici

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkede Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan korona virüsü istatistiklerinin 'endişe verici' olduğunu söyledi. Covid-19 tedbirlerine uyma oranının düştüğünü aktaran Ruhani, 'bu önlemlerle yaşamaya alışılması gerektiğini' dile getirdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, istatistiklere göre halkın korona virüsü kapsamında alınan önlemlere uyma etme oranının düştüğünü ve bu durumun endişe verici olduğunu söyledi. Ruhani, "Sağlık Bakanlığı tarafından endişe verici istatistikler açıklandı. Buna göre, ülkede halkın önlemlere riayet oranı geçen hafta yüzde 82'den yüzde 62'ye düştü ve bu durum bir hayli endişe verici" ifadelerini kullandı.

Halkın önlemlere uymaması ve uyarıları dikkate almaması durumunda büyük sorunlarla karşı karşıya kalacaklarını vurgulayan Ruhani, istatistiklere göre önlemlere uyulmayan yerlerde sonraki haftalarda vaka ve ölüm sayılarında artış gözlendiğini kaydetti. Daha önce Covid-19'u atlatmış kişilerin tekrar virüse yakalanabileceğini dile getiren Ruhani, halkın 'korona virüsü önlemleri ile yaşamaya alışması gerektiğini ve aşı bulunsa dahi yeni yaşam tarzını sürdürüp tedbirli olması gerektiğini' vurguladı.

Ruhani, sözlerini şöyle sürdürdü: "Aşının etkisinin ne kadar olduğunu, kaç ay olumlu etki bıraktığını ve ne kadar bağışıklık oluşturduğunu bilmiyoruz. Aşı gelse bile, aynı şekilde maske kullanımı, sosyal mesafe, elleri yıkama, dezenfekte gibi tüm hijyen kurallarını devam ettirmeliyiz. Gerekli olmadıkça yolculuktan kaçınmalıyız. Aşı elimizde olsa bile, koşulları normalleştiremeyiz."

İran Sağlık Bakan Yardımcısı İrec Herirçi, dün yaptığı açıklamada ülkede korona virüsü salgınının tüm eyaletlerde 'kırmızı bölge' olarak adlandırılan yüksek riskli hale geldiğini belirterek, "Sürecin böyle devam etmesi halinde korona virüsü nedeniyle ölümler 45 bine ulaşacak" ifadelerini kullanmıştı. Ülkede dün itibarıyla salgın nedeniyle ölenlerin sayısı 23 bin 952'ye, vaka sayısı ise 416 bin 198'e yükseldi. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR