'Eşitlik savaşçısı' ABD Yüksek Mahkemesi Yargıcı Ginsburg öldü

ABD Yüksek Mahkemesi Yargıcı Ruth Bader Ginsburg, pankreas kanseri nedeniyle öldü. Kadın hakları savunucusu olarak tanınan ve cinsiyet eşitliği konusundaki mücadelesiyle bilinen Ginsburg'ün evinde öldüğü aktarıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Yüksek Mahkemesi Yargıcı Ruth Bader Ginsburg, pankreas kanseri sebebiyle 87 yaşında yaşamını yitirdi. ABD Yüksek Mahkemesi, yazılı bir açıklama yaparak, özgürlükçü kanadını temsil eden yargıçlarından, kadın hakları savunucusu Ginsburg'un Washington DC'deki evinde metastatik pankreas kanserinden öldüğünü bildirdi.

Uzun süredir kanserle mücadele eden Ginsburg, 2020 başlarında geçirdiği ameliyat sonrasında evinde tedavi görmeye başlamıştı. Temmuz ayında hastalığıyla ilgili bir açıklama yapan Ginsburg, kemoterapisinin olumlu sonuçlar verdiğini ifade etmişti. Dönemin ABD Başkanı Demokrat Bill Clinton tarafından 1993 yılında mahkemeye atanan Ginsburg, buradaki en önemli liberal yargıçlardan biri olarak tanınıyordu.

ABD'de Yüksek Mahkeme yargıçları başkan tarafından belirleniyor ve Senato onayının ardından ömür boyu sürecek görevine başlayabiliyor. Cumhuriyetçi Trump'ın mahkemeye muhafazakar bir yargıç adayı belirlemesi bekleniyor.

Dokuz üyeli mahkemede beş muhafazakar yargıca karşı dört liberal yargıç görev yapıyordu. Ancak özellikle kadın hakları savunucusu olarak tanınan ve Amerikalı liberaller için bir simge haline gelen Ginsburg'un ölümü aynı zamanda muhafazakarların çoğunlukta olduğu mahkemenin ideolojik dengesinin sağ kanada daha çok kayması olasılığını gündeme getiriyor.

ABD Yüksek Mahkemesi yargıçları, bu göreve atandıktan sonra ömür boyu görevde kalabiliyor. Yargıçlar; kürtaj, LGBT hakları, silah sahibi olma hakkı, dini özgürlükler, ölüm cezası ve başkanlık yetkileri gibi tartışmalı birçok meseleye ilişkin politikaların şekillendirilmesi üzerinde büyük rol oynuyor. Örneğin ABD Yüksek Mahkemesi 1973 yılında kürtajın, 2015 yılındaysa eşcinsel evliliklerin ülke çapında yasal olduğu kararı almıştı.

Ginsburg'un kadın hakları ve cinsiyet eşitliği konusundaki mücadelesini konu edinen 2018 yapımı 'On the Basis of Sex' (Eşitlik Savaşçısı) isimli film dünya çapında ilgi görmüştü.​

New York kentinin beş bölgesinden biri olan Brooklyn'de büyüyen Ginsburg, hukuk sistemi içindeki yaygın cinsiyet ayrımcılığıyla mücadele etmeyi başarmış ve 1993 yılında dönemin başkanı Clinton tarafından Yüksek Mahkemesi'ne atanarak Amerika'nın en tanınmış yargıçlarından biri haline gelmişti. Ginsburg; kadınlara erkeklerle eşit haklar tanınması, LBTQİ+ birey haklarının kapsamının genişletilmesi ve kürtaj hakkının güvence altına alınmasında kilit rol oynayan ABD Yüksek Mahkemesi kararlarına katkıda bulunmuştu. (AA/Amerika'nın Sesi)

Eşitlik Savaşçısı: Anayasayı sorgulatacak dava!Eşitlik Savaşçısı: Anayasayı sorgulatacak dava!