Konu seçim olunca Trump'a korona önlemi yok: Kapalı salonda miting düzenledi

ABD Başkanı Donald Trump, 3 Kasım'daki başkanlık seçimleri öncesinde korona virüsüne karşı önlemleri hiçe sayarak miting düzenlemekte sakınca görmedi. Trump, Nevada eyaletinde kapalı salonda destekçileriyle biraraya geldi. Nevada Valisi Steve Sisolak, ABD Başkanı'nı pervasız ve bencilce davranmakla suçladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü salgını nedeniyle ölü sayısının 194 bini geçtiği ABD'de, Başkan Donald Trump kuralları ve uzmanların tavsiyelerini hiçe sayarak kapalı salonda bir miting düzenledi. Trump'ın Nevada eyaletindeki seçim mitinginde, hemen arkasındaki tribünlerde kamera açısında yer alanlar dışında birçok kişi maske takmadı.

En son haziran ayında Oklahoma eyaletinde kapalı salonda miting düzenlediği için eleştirilmiş olan Trump, "Ülkeyi tekrar kapatmıyoruz. Bu, milyonlarca Amerikalının hayatını ve hayallerini mahveder" dedi.

Trump, ülkedeki ırkçılık ve polis şiddeti karşıtı protestocuları 'terörist' diye nitelendirmeyi de sürdürdü. ABD Başkanı, bir saat süren konuşmasında Demokrat rakibi Joe Biden'ın protestocuları desteklemesini eleştirdi. Biden'ın 'yerli teröristlerin gönlünü almak istediğini' öne süren Trump, "Biden kazanırsa mafya kazanır" ifadelerini kullandı.

VALİDEN TEPKİ: PERVASIZ VE BENCİLCE DAVRANIYOR

Nevada Valisi Demokrat Steve Sisolak ise miting başlamadan hemen önce yaptığı açıklamada ABD Başkanı'nın salgın konusundaki tavrını eleştirdi. Sisolak, Trump'ın 'sayısız hayatı tehlikeye attığını, pervasız ve bencilce davrandığını' dile getirdi.

Trump'ın 'zor kararlar alacak cesareti olmadığını' söyleyen Sisolak, şu ifadeleri kullandı: "Açıkça söylemek gerekirse: Zor seçimler yapacak cesareti yoktu. Bunu eyalet valilerine bıraktı. Şimdi eyaletimizin kurallarına saygı duymak zorunda olmadığına karar verdi. Her zamanki gibi, kuralların kendisi için geçerli olmadığına inanıyor." (DIŞ HABERLER)