AB'den Oruç Reis tepkisi: Geri adım değil

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilimi eylül sonunda ele alması beklenen Avrupa Birliği, Oruç Reis'in Doğu Akdeniz'den çekilmesini 'yetersiz' buldu. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye'nin gemiyi bakım için çağırdığı açıklamasına dikkat çekerek, bu durumun 'tek taraflı eylemlerden geri adım atıldığı' anlamına gelmediğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye'nin sismik araştırma faaliyetlerinde bulunan Oruç Reis gemisini Doğu Akdeniz'den çekmesi Avrupa Birliği'ni (AB) tatmin etmedi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Oruç Reis'in çekilmesinin kendileri açısından "henüz Ankara'nın geri adım attığı anlamına gelmediğini" söyledi.

'TEK TARAFLI EYLEMLERE SON VERİLMESİNİ BEKLİYORUZ'

Borrell'in sözcüsü, "Türk tarafının, Oruç Reis'in ikmal ve bakım için geri çağrıldığı yönünde net açıklamaları bulunduğunu" belirterek, "Buna karşılık AB, Doğu Akdeniz'de bazı üyelerimiz tarafından provokasyon olarak görülen tek taraflı eylemlere son verilmesini talep etmektedir" açıklamasını yaptı.

'GERÇEKTE NE YAPTIĞINA 24-25 EYLÜL'DE KARAR VERECEĞİZ'

Bu bağlamda AB'nin verdiği "temel mesajda bir değişiklik olmadığını" belirten sözcü, AB dışişleri bakanlarının önümüzdeki hafta Türkiye'yle ilgili istişarelerde bulunacağını ve konunun 24-25 Eylül tarihlerinde düzenlenecek AB liderler zirvesinin de gündeminde olacağını hatırlatarak, "Türkiye'nin tansiyonu düşürmek için gerçekte ne yaptığına bu toplantılarda karar verileceğini" kaydetti.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğalgaz arama çalışmalarını hukuka aykırı olarak değerlendiren AB, Birlik üyesi Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti'ne Türkiye ile yaşanan anlaşmazlıkta tam destek vermiş, ağustos sonunda bir araya gelen AB dışişleri bakanları Türkiye'ye yönelik yaptırımların genişletilebileceği tehdidinde bulunmuştu.

ÇAVUŞOĞLU 'RUTİN BAKIM VE İKMAL İÇİN ÇEKİLDİ' DEMİŞTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Oruç Reis'in Antalya açıklarına demirlemesiyle ilgili açıklamasında "geminin aylık rutin bakım ve ikmal için çekildiğini, bunun Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de geri adım attığı anlamına gelmediğini" vurgulamıştı. Çavuşoğlu, 24-25 Eylül'deki AB liderler zirvesinden yaptırım kararı çıkması olasılığıyla ilgili olarak da "Yaptırım çalışması var. Bunu Fransa, Yunanistan ve Rum kesimi yapıyor. Şu anda onlara destek veren yok. Toplantıya getirilirse destek verecek ülkeler var ama Türkiye'ye yönelik yaptırım çalışmasını bu üç ülke yapıyor" dedi.

Olası bir yaptırım kararının oy birliğiyle alınabileceğini belirten Çavuşoğlu, "Dolayısıyla ben 24-25 Eylül'de bir yaptırım kararı beklemiyorum ama olabilir de. Böyle bir ihtimal de var. Gemimize, şirketimize veya kişilere yönelik olabilir. Geçmişte de böyle kararlar alındı. Peki biz kararlılığımızdan vazgeçtik mi? Hayır. Kararlılığımız daha da arttı" diye konuştu. (DW Türkçe)

Çavuşoğlu'ndan CHP'ye: Akdeniz'de geri adım atmadıkÇavuşoğlu'ndan CHP'ye: Akdeniz'de geri adım atmadık

Yunanistan Cumhurbaşkanı: Barış için savaşa hazırlıklı olmalısınızYunanistan Cumhurbaşkanı: Barış için savaşa hazırlıklı olmalısınız