ABD'de orman yangınları sürüyor: Ölü sayısı 15'e çıktı

Kaliforniya, Oregon ve Washington eyaletlerinde devam eden orman yangınları nedeniyle 15 kişi öldü. Yangınları kontrol altında almak için yaklaşık 20 bin itfaiyecinin sahada görevlendirildiği belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'nin Kaliforniya, Oregon ve Washington eyaletlerinde yüzlerce noktada devam eden orman yangınlarında 15 kişi öldü. Oregon'da 500 binden fazla kişinin yaşadığı bölgeden tahliye edildiği bildirildi.

Son 48 saatte California, Oregon ve Washington'da olmak üzere toplam üç eyalette ölü sayısının 15'e çıktığı, binlerce binanın hasar gördüğü belirtildi. Yangın bölgesinde 16 kişinin hala kayıp olduğunu belirten yetkililer, arama çalışmalarının yoğunlaşmasıyla ölü sayısının daha da artmasına kesin gözüyle bakıyor.

Oregon eyaletindeki yangınlarda dört kişinin öldüğü bilinirken, bugün Washington eyaleti Okanogan ilçe şerifinin paylaştığı bilgide, 1 yaşındaki bir bebeğin de yangında hayatını kaybettiği, üçüncü derece yanık teşhisi ile hastaneye kaldırılan anne babasının ise durumunun kritik olduğu kaydedildi. Kaliforniya'nın kuzey bölgesinde yer alan Butte ilçe şerifi ofisinden yapılan açıklamaya göre, bugün yangın bölgesinde yedi cesede ulaşıldı. Eyalette ölü sayısı can kaybı 10'a yükseldi.

Oregon eyaletinde yayılmayı sürdüren orman yangınlarından dolayı bölgede yaşayan 500 binden fazla kişinin tahliye edildiği bildirildi. Oregon Acil Durum Yönetimi Ofisinin paylaştığı bilgilerde, tahliye edilecek bölge halkının sayısının 4,2 milyon nüfuslu eyaletin yüzde 10'undan fazlasına karşılık geldiği belirtildi.

Bu hafta, 3 bin 625 kilometrekareden fazla ormanlık alanın yandığı eyalette yetkililer, sıcak ve rüzgarlı hava nedeni ile yangınların hızla yayıldığı bilgisini paylaşırken, Wilsonville'deki bir ıslah evinde bulunan bin 300'den fazla tutuklunun da bir başka birime tahliye edildiğini duyurdu.

20 BİN İTFAİYECİ SAHADA

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde yüzlerce noktada devam eden yangınlar komşu eyaletlere de sıçrarken, yangınları kontrol altına almak için Kaliforniya, Oregon ve Washington'da toplam 20 bin civarında itfaiyeci mücadele ediyor.

En çok tahribatın yaşandığı Kaliforniya genelinde 15 Ağustos'tan bu yana düşen 13 binden fazla yıldırım 900'den fazla yangına neden oldu, 64 binden fazla insan tahliye edildi, 12 bin 500 kilometrekareden fazla ormanlık alan kül oldu. (AA)