Trump, Paris büyükelçisinin konutundaki sanat eserlerine el koymuş

ABD Başkanı Donald Trump'ın, 2018'deki tartışmalı Paris ziyaretinde kendi ülkesinin büyükelçilik konutunda sergilenen bazı eserleri beğenerek Beyaz Saray'a götürdüğü ortaya çıktı. Buna göre Trump, kültürel diplomasi için kullanılan tarihi konuttaki eserleri uçağına yükletip büyükelçiye "Altı yıl sonra alırsınız" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Donald Trump'ın ölen Amerikan askerlerine 'enayi' ve 'kaybeden' dediği iddiasıyla gündemde olan Paris ziyaretinde, ülkesinin Fransa Büyükelçisi Jamie McCourt'un konutundaki bazı sanat eserlerine 'el koyduğu' ortaya çıktı. Buna göre Trump, ABD'nin kültürel diplomasi programının önemli bir parçasını oluşturan tarihi konuttan bir tabloyu, gümüş bir biblo setini ve bir büstü, "Altı yıl sonra geri alırsınız" diyerek Beyaz Saray'a götürdü.

Trump'ın 1. Dünya Savaşı'nın son bulmasının 100'üncü yıldönümü vesilesiyle 2018'de gerçekleştirdiği Paris ziyareti, Amerikan askerlerinin yattığı Aisne-Marne Amerikan Mezarlığı'na ziyaretini iptal etmesiyle gündeme gelmişti. ABD Başkanı'nın askerler için 'kaybeden' ve 'enayi' dediği öne sürülmüş, Trump geçen hafta Atlantic dergisinde yayımlanan haberin ardından tepki çekmişti.

'AIR FORCE ONE'A YÜKLEYİN' TALİMATI

Şimdi ise Trump'ın aynı seyahatte Paris Büyükelçiliği'ndeki eserlere bol bol vakit ayırıp, teamüllere aykırı bir biçimde bazılarını yanında Washington'da kendi konutuna götürdüğü ortaya çıktı. Bloomberg News'a konuşan kaynaklara göre Trump, Büyükelçi McCourt'un kaldığı, 1842'de inşa edilmiş Hôtel de Pontalba isimli konuttan bir Benjamin Franklin tablosunu, Yunan mitolojisinden figürlerin betimlendiği bazı gümüş bibloları ve bir Franklin büstünü Beyaz Saray'a götürdü.

'ALTI YIL SONRA GERİ ALIRSINIZ'

Haberde, Trump'ın yaklaşık 750 bin dolar değer biçilen eserlerin bakanlık uçağı Air Force One'a yüklenmesi talimatı verdiği, şaşkınlık geçiren Büyükelçi'ye de ikinci bir dönem daha seçileceği imasında bulunarak "Altı yıl sonra geri alırsınız" dediği belirtildi. Gümüş bibloların Washington'a dönüşte Beyaz Saray'daki bir şöminenin üzerine yerleştirildiği de aktarıldı.

Trump'ın Paris'ten getirdiği biblolar Beyaz Saray'da bir şöminenin üzerini süslüyor. (Fotoğraf: Bloomberg News)

YASAL OLUP OLMADIĞI TARTIŞILMIŞ

ABD Dışişleri'nin 'Büyükelçiliklerde Sanat' ismi verilen kültürel diplomasi programının simgesi olan ve turistik geziler yapılan tarihi konuttaki eserlere Trump'ın bu şekilde 'el koyması'nın, o dönem Dışişleri ve Beyaz Saray arasında yasal açıdan hararetli bir tartışma yarattığı da belirtildi. Buna göre, bir dizi yazışmanın ardından eserlerin Amerikan hükümetinin malı olması nedeniyle Trump'ın yaptığının yasal olduğuna kanaat getirildi.

BEYAZ SARAY DOĞRULADI: HALKA AİT PARÇALAR EVE DÖNDÜ

Bloomberg'ün haberinin ardından Beyaz Saray Sözcüsü Judd Deere tarafından yapılan açıklamadaysa, "Başkan, Amerikan halkına ait olan bu güzel ve tarihi parçaları Halkın Evi'nde sergilenmek üzere ABD'ye geri getirdi" denildi. (DIŞ HABERLER)