Stoltenberg: Türkiye ile Yunanistan teknik görüşmelere başladı ancak mutabakat sağlanamadı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Doğu Akdeniz'de gerilimin azaltılması için Ankara-Atina görüşmelerinin başladığını dile getirdi. Stoltenberg, teknik görüşmelerde mutabakata varılamadığını söyledi ve "İki müttefik ülke burada NATO'da teknik görüşmeler için bir araya geldiler ancak henüz bir mutabakata varılmadı" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz'de çatışmayı önleme mekanizmaları konusunda NATO'da teknik görüşmelerin başladığını ancak henüz bir mutabakata varılmadığını açıkladı.

Atina yönetiminin, NATO'nun teknik görüşmeler yapmak üzere Türkiye ve Yunanistan'ın mutabakata vardığı yönündeki açıklamasını yalanladığı hatırlatılan Stoltenberg, şunları söyledi: "Türk ve Yunanistanlı liderlerle yaptığım görüşmelerden sonra iki müttefik ülke burada, NATO'da teknik görüşmeler için bir araya geldiler bile. Bu görüşmelerin amacı askeri çatışmayı önleyecek mekanizmalar oluşturulması. Doğu Akdeniz'de kaza riskini düşürmek için henüz bir mutabakata varılmadı. Bunlar Türkiye ile Yunanistan arasındaki anlaşmazlıklarla ilgili müzakereler değil, teknik görüşmeler. Bunlar Almanya öncülüğündeki siyasi ara buluculuk çabalarını tamamlayacak çalışmalardır."

Stoltenberg, NATO'nun sorunların çözümü konusunda önemli bir platform olduğunu belirterek, askeri teknik görüşmelerin NATO'da başladığını tekrarladı. Stoltenberg, "Doğu Akdeniz'de çok sayıda gemi bulunduğu için çatışmayı önleyecek mekanizmaları geliştirme konusunda teknik görüşmelere başlama ihtiyacımız vardı" diye konuştu. (AA)

Çavuşoğlu'ndan Doğu Akdeniz açıklaması: Türkiye olarak her zaman diyalogdan yanayızÇavuşoğlu'ndan Doğu Akdeniz açıklaması: Türkiye olarak her zaman diyalogdan yanayız

Miçotakis: Görüşmelerin başlaması için Türkiye tehdit etmeyi bırakmalıMiçotakis: Görüşmelerin başlaması için Türkiye tehdit etmeyi bırakmalı