AİHM Başkanı Spano'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine tepki

Türkiye'yi ziyaret eden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Robert Spano, Avrupa'da tepki çekti. Avrupa Parlementosu Türkiye Raportörü Nacho Sánchez Amor, görüşmeyi 'talihsiz' diyerek nitelendirdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Robert Spano'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmesi ve fahri doktora unvanı alacak olmasına Türkiye'nin yanı sıra Avrupa'dan da tepki geldi. 'Bu ziyaretin AİHM'i politize ettiğini' söyleyen Avrupa Parlamentosu eski Türkiye raportörü Kati Piri, paylaşımında "Türkiye, AİHM'de en fazla dosyası olan ülkelerden biri" ifadelerini kullandı.

Piri, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: "Neden AİHM'in en üst düzey yargıcı Erdoğan ile görüşüyor? Türkiye, AİHM'de en fazla dosyası olan ülkelerden biri ve binlerce kişi Spano'nun mahkemesinde tarafsız duruşma yapılmasını bekliyor. Bu ziyaret AİHM'i politize etti ve itibarına büyük zara verdi."

Avrupa Parlementosu'nun Türkiye Raportörü Nacho Sánchez Amor ise, Twitter paylaşımında "AİHM Başkanı Spano, Strasbourg'daki birikmiş işlerinizi farkında mısınız? Sadece Türkiye’nin insan hakları sorunlarıyla ilgili dosyalarınızı kastediyorum" dedi.

Spano'nun Erdoğan ile görüşmesini 'talihsiz' diyerek nitelendiren Sánchez, "Yükün üstesinden gelmek için zaman kazanmanın en iyi yolu talihsiz ve vakit kaybettiren ziyaretlerden kaçınmaktır" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Sancar'dan AİHM Başkanı'na çağrı: Fahri doktorayı kabul kararınızı tekrar gözden geçirinSancar'dan AİHM Başkanı'na çağrı: Fahri doktorayı kabul kararınızı tekrar gözden geçirin

Etiketler Erdoğan aihm spano