Alman hükümeti: Rus muhalif Aleksey Navalni 'Novichok'la zehirlendi

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, yapılan testlerin ardından Rus muhalif Aleksey Navalni'nin, sinir sistemi üzerinde etkili olan Novichok grubuna ait bir kimyasal ile kesin olarak zehirlendiğinin tespit edildiğini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Alman hükümeti, Berlin'de tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalni'nin kesinlikle zehirlendiğini açıkladı.

Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, yaptığı yazılı açıklamada, yapılan testlerin ardından Navalni'nin sinir sistemi üzerinde etkili olan Novichok grubuna ait bir kimyasal ile kesin olarak zehirlendiğinin tespit edildiğini belirtti.

Seibert, zehirlenme olayını Navalni'ye yapılan bir saldırı olarak niteleyerek, Alman hükümetinin bunu sert bir şekilde kınadığını vurguladı. Alman hükümetinin konuyu görüştüğünü ifade eden Seibert, Rusya yönetimini, konuyu açıklığa kavuşturmaya davet etti.

Seibert, hükümetin Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla AB ve NATO'daki ortaklarına test sonucu hakkında bilgi vereceğini ve Rusya'ya verilebilecek uygun bir ortak tepkiyi tartışacağını ifade etti.

Hükümetin Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) ile de iletişime geçeceğini bildiren Seibert, Federal Meclis'teki parlamento gruplarının bilgilendirileceğini ve Dışişleri Bakanı'nın da Rusya'nın Berlin Büyükelçiliği ile temasa geçerek sonucu ileteceğini kaydetti.

MERKEL: NAVALNI SUSTURULMAK İSTENDİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rus muhalif Aleksey Navalni'nin zehirlenerek susturulmaya çalışıldığını söyledi. Alman Şansölye, "Kesin olan Aleksey Navalni'nin bir suçun kurbanı olduğu ve susturulmak istendiğidir. Hükümet adına bunu sert şekilde kınıyorum" dedi.

Merkel, Rus hükümetinden bu süreci açıklamasını beklediklerini dile getirerek, "Şu anda sadece Rus hükümetinin yanıtlayabileceği ve yanıtlaması gereken çok ciddi sorular var" ifadesini kullandı.

Merkel, Aleksey Navalnıy'ın kaderinin dünya çapında ilgi gördüğünü, tüm dünyanın cevap beklediğini vurguladı.

RUSYA: ALMANYA'DAN BİLGİ BEKLİYORUZ 

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Almanya hükümetinden bilgi beklediklerini açıkladı. Yetkili, Rus Başsavcılığının Alman Başsavcılığına daha önce konuyla ilgili başvuruda bulunduğunu hatırlatarak, "Başsavcılığımızın talebine yanıt bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da Almanya tarafından konuya ilişkin herhangi bir bilginin kendilerine ulaşmadığını savundu.

Rusya’nın Tomsk şehrinden Moskova’ya gitmek üzere 20 Ağustos'ta uçağa binen Navalni, uçuş esnasında kötüleştiği için uçak Omsk şehrine iniş yapmıştı. Omsk'taki hastaneye kaldırılan Navalni’nin çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği öne sürülmüştü. Navalni, 22 Ağustos'ta Omsk'tan özel bir uçakla tedavi için Berlin'e getirilmişti.

Aleksey Navalni, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in en önemli muhaliflerinden biri olarak tanınıyor. (AA)

Zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan Rus muhalife ülkeden çıkış izni verildiZehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan Rus muhalife ülkeden çıkış izni verildi

Rus muhalif lider Navalni komada: 'Çayla zehirlediler'Rus muhalif lider Navalni komada: 'Çayla zehirlediler'