Blake’in ailesi Trump'ın ziyaretine tepkili: O bir ırkçı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Jacob Blake’in polis tarafından vurulduğu Wisconsin Eyaleti’ne ziyarette bulunacak olmasına Blake’in babası tepki göstererek gerginlikler nedeniyle ailenin tehditler aldığını ve oğlunun hayatıyla siyaset oynamayı reddettiğini söyledi. Wisconsin Valisi Tony Evers da, Trump’ın şehirde gerginlik devam ederken gerçekleştireceği ziyaretini yeniden değerlendirmesini istedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Amerika’nın Wisconsin Eyaleti’nin, Kenosha kentinde 23 Ağustos günü polis tarafından vurulan Jacob Blake'in babası, Başkan Donald Trump'ın planladığı şehir ziyaretiyle ilgili yaptığı açıklamada, gerginlikler nedeniyle ailenin tehdit aldığını ve oğlunun hayatıyla siyaset oynamayı reddettiğini söyledi.

Belden aşağısı felç olan 29 yaşındaki Jacob Blake’in tedavisi hastanede devam ederken 20 yaşındaki kardeşinin olaylardan etkilendiği için psikolojik destek aldığını söyleyen baba, "Bazı tehditler aldım ve bu oğlumu etkiledi. İnsanların bu ailenin altında olduğu baskıyı anlamaması benim için üzücü." dedi.

‘GERİLİMLERİ KÖRÜKLÜYOR'

Jacob Blake’in amcası Justin Blake ise CNN’e yaptığı açıklamada “Başkan Trump, etnik gerilimleri körükleyen bir ırkçıdır. Beyaz Saray'a geldiğinden beri bu gerilimleri körüklüyor. Jacob’ın amcası olarak neden onunla konuşmak isteyeyim? Şu an ilgilendiğimiz tek şey Jacob ve toplumu iyileştirmek" diyerek tepki gösterdi. Wisconsin Valisi Tony Evers da, Trump’ın şehirde gerginlik devam ederken gerçekleştireceği ziyaretini yeniden değerlendirmesini istedi.

TRUMP, RİTTENHOUSE'U SAVUNDU

Blake’in vurulmasının ardından kentte gerçekleşen protestolarda 17 yaşındaki Kyle Rittenhouse, yarı otomatik tüfeğiyle protestoculara saldırarak iki kişiyi öldürmüş, bir kişiyi de ağır yaralamıştı. Rittenhouse’ın olaydan sonra Wisconsin eyaletinden çıkarak Illinois Eyaleti’ndeki evine gittiğini ve orada tutuklandığını hatırlatan Blake, bu durumun eşitsizliği açıkça gösterdiğini söyledi.

Pazartesi akşamı Beyaz Saray’daki basın toplantısına Trump, gazetecilerin soruları üzerine Rittenhouse olayının ilginç bir olay olduğunu, onun da kalabalık bir grup tarafından kovalandığını ve eğer silahı olmasaydı muhtemelen öldürüleceğini söyledi. Protestoculara paintball ve biber gazı sıkan destekçilerini de savunan Trump, polislerin ise işleri nedeniyle bazen boğulduğunu ve hata yaptığını söyledi.

‘KIŞKIRTTIĞI NEFRETE SON VEREMEYECEK KADAR KORKUYOR’

Demokratların Başkan adayı Joe Biden pazartesi akşamı yaptığı açıklamada Trump’ın tutumunu eleştirerek, “Başkan bu gece şiddeti kınamayı reddetti. Başkalarına yönelik saldırıları nedeniyle cinayetle suçlanan destekçilerinden birini bile kınayamadı. O çok güçsüz, kışkırttığı nefrete son veremeyecek kadar korkuyor. "ifadelerini kullandı. Joe Biden ve Biden seçilirse Başkan Yardımcısı olacak Kamala Harris, Blake ailesi ile olaydan sonra telefonla görüşmüştü. (DIŞ HABERLER)