Merkel ve Macron'dan Doğu Akdeniz açıklaması: Gerginliğe değil istikrara ihtiyaç var

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Doğu Akdeniz'de 'gerginliğe değil istikrara ihtiyaç olduğunu' dile getirdi. Yunanistan ve Kıbrıs’la dayanışma içinde olduklarını söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise, "Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuku koruma iradesine sahibiz" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya Başbakanı Angela Merkel, Doğu Akdeniz’de gerginliğe değil istikrara ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmesinde Çin, ABD, Rusya ve Türkiye ile ilişkilerin ele alındığını ve Avrupa Birliği’nin (AB) jeopolitik bir aktör olarak ortaya çıkması gerektiği üzerine konuştuklarını belirterek "Avrupa tek sesle konuşursa güçlü olur" dedi.

Merkel, Akdeniz’in doğusundaki durumun çok önemli olduğunu ifade ederek, "Bizim orada gerginliğe değil istikrara ihtiyacımız var. Orada kritik bir durum var" ifadelerini kullandı.  Almanya ve Fransa’nın güçlerini birleştirmeleri halinde iyi bir sonuç çıkabileceğini belirten Merkel, böylece iş birliğinin mümkün olabileceğini dile getirdi.ü

'GERİLİMİ TIRMANDIRMAMAK GEREKİYOR'

Merkel, AB’ye üye devletlerin egemenliğine yönelik saldırıların kabul edilemeyeceğini kaydetti. Gerilimi tırmandırarak değil, konuşarak sorunların çözümünden yana olduklarını ifade eden Merkel, "Bu tüm taraflar için geçerli" dedi. Merkel, Türkiye ile Yunanistan arasında diyaloğun oluşması için çaba sarf ettiklerini anlattı.

'ULUSLARARASI HUKUKU KORUMA İRADESİNE SAHİBİZ'

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ise AB'nin Doğu Akdeniz’de egemenliğini korunması gerektiğini belirtti. AB üyesi Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile dayanışma içinde olduklarını yineleyen Macron, Akdeniz bölgesinin istikrara kavuşması gerektiğini ve bu konuda Berlin ve Paris’in hemfikir olduğunu ifade etti. Macron, "Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuku koruma iradesine sahibiz" ifadelerini kullandı. (AA)