Mauritius'ta tonlarca petrol sızdıran geminin kaptanı tutuklandı

Ada ülkesi Mauritius'ta, okyanusa tonlarca petrol sızdıran geminin kaptanı ve bir mürettebat üyesi 'sızıntıya neden olma' gerekçesiyle tutuklandı. Yetkililerin açıklamasında, "Gemi mürettebatı sahil güvenliğin temasa geçme girişimlerine yanıt vermedi" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Afrika kıtası açıklarındaki ada ülkesi Mauritius'ta geçen ay karaya oturduktan sonra tonlarca petrol sızdıran Japon yük gemisinin kaptanı ve bir mürettebat üyesi tutuklandı. Kaptan ve mürettebat üyesinin 'sızıntıya neden olma' ve güvenliği tehlikeye atma gerekçeleriyle tutuklandığı belirtildi.

Müfettiş Siva Coothen Reuters'a verdiği demeçte, "Geminin kaptanının ve bir mürettebatı tutukladık. Mahkemede dinlendikten sonra kefaletle serbest bırakılma talepleri reddedildi" denildi. Yetkililerin açıklamasında, "Gemi mürettebatı sahil güvenliğin temasa geçme girişimlerine yanıt vermedi" dedi.

MV Wakashio isimli gemi 25 Temmuz'da karaya oturmuş, 6 Ağustos'ta petrol sızdırmaya başlamıştı. Sızıntıyla beraber binlerce ton petrol okyanusa karışmış, hükümet acil durum ilan etmişti. Bilim insanları, sızıntının tam etkisinin henüz ortaya çıkmadığını ancak hasarın Mauritius'u ve turizme bağımlı ekonomisini onlarca yıl etkileyebileceğini aktardı. Geminin kaldırılmasının ise aylarca sürebileceği öngörülüyor. (DIŞ HABERLER)