Beyrut'ta liman gümrük genel müdürü tutuklandı

Beyrut'ta 180 kişinin ölümüne yol açan patlamanın meydana geldiği limanın gümrük genel müdürü Bedri Dahir tutuklandı. En az 16 kişinin gözaltına alındığı kaydedilirken, Dahir'in tutuklama kararından önce yaklaşık dört buçuk saat sorgulandığı aktarıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Lübnan'ı sarsan Beyrut'taki şiddetli patlamanın ardından ilk tutuklama kararı geldi. Lübnan devlet haber ajansı NNA, patlamanın gerçekleştiği limanın gümrük genel müdürü Bedri Dahir hakkında mahkemenin tutuklama kararı verdiğini bildirdi.

Deutsche Welle Türkçe'de yer alan habere göre, mahkemenin Dahir hakkındaki hükmünü vermeden önce liman gümrük şefinin dört buçuk saat boyunca ifadesini aldığı kaydedildi. Lübnan'ın başkentindeki felaketle ilgili olarak şimdiye kadar aralarında liman müdürü Hasan Kuraytim ve eski gümrük müdürü Şefik Mari'nin de bulunduğu 16'dan fazla kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

En az 180 kişinin ölümüne, 6 binden fazla kişinin yaralanmasına, 300 binden fazla insanın da evsiz kalmasına neden olan patlama sonrası giderek artan eleştiriler ve istifa talepleri üzerine hükümet 10 Ağustos'ta istifa etmişti. (Kaynak: DW Türkçe)