İsveç'te çatışmanın ortasında kalan 12 yaşındaki çocuk öldü

İsveç'te 12 yaşında bir çocuk çete mensupları tarafından vuruldu. Çatışmanın ortasında kalan çocuğu vuran kişinin yakalanamadığı belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İsveç'in başkenti Stockholm'de 12 yaşındaki bir kız çocuğun çeteler arasındaki silahlı çatışmanın ortasında kalıp kendisine isabet eden bir kurşunla hayatını kaybetmesi ülkede infiale neden oldu. Bir arabadan açılan ateşte, çetenin asıl hedefinin başka bir çetenin iki üyesi olduğu ve çocuğu vuran kişinin yakalanamadığı ifade ediliyor.

Adı açıklanmayan çocuğun pazar sabahı bir araba parkında beklerken çete mensupları tarafından vurulduğu belirtildi. Çocuğun vurulduğu noktaya çiçekler ve mumlar bırakılırken hükümet, son yıllarda tırmanışa geçen çete şiddetini engellemekte yetersiz kalmakla suçlandı.

'DAHA AĞIR CEZALAR GETİRİLECEK'

Adalet Bakanı Morgan Johansson, yerel TT ajansına çetelerle bağlantılı suçlara daha ağır cezalar getireceklerini söyledi. Emniyet Genel Müdürü Anders Thornberg, artan çete şiddetine son vermek için 'gerekeni yapacaklarını' belirtirken muhalefet milletvekillerinden Johan Forssell, 'İsveç'i daha güvenli hale getirecek' bir strateji belirlenmesi çağrısında bulundu.

İsveç'te geçen yıl çetelere karşı özel bir görev gücü oluşturulmuş, polise yeni yetkiler tanınmıştı. Ateşli silah ve uyuşturucuyla bağlantılı suçların cezası da artırılmıştı. Polisin açıkladığı verilere göre ülkede 2020'nin ilk altı ayında 163 ateş açma olayında 20 kişi hayatını kaybetti.

Geçen yıl kayıtlara geçen 334 ateş açma olayında 42 kişi ölmüştü. Polis, çetelerin uyuşturucu ticaretiyle bağlantılı olduğunu söylüyor. (BBC Türkçe)