Almanya ambargoya rağmen Türkiye’ye silah satmayı sürdürdü

Almanya'nın, Türkiye'nin Suriye'ye düzenlediği sınır ötesi operasyonu nedeniyle aldığı silah ambargosu kararının göstermelik olduğu ortaya çıktı. Merkel hükümetinin Türkiye'ye 10 Ekim 2019-22 Haziran 2020 tarihleri arasında toplam 29,9 milyon euroluk silah satışı için izin verdiği anlaşıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye’nin Suriye’ye düzenlediği askeri operasyonları uluslararası hukuka aykırı olarak değerlendiren Almanya'nın, buna rağmen Suriye’de de kullanılması söz konusu olan toplam 25,9 milyon euroluk silah teçhizatının satılmasına onay verdiği ortaya çıktı.

Evrensel'den Yücel Özdemir'in haberine göre, Sol Parti Federal Parlamento Milletvekili Sevim Dağdelen’in soru önergesine Federal Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen yanıtta satış doğrulandı. Hükümetin yanıtında, “savaşta kullanılma üzere” silah satışına izni verilmediği ifade edilse de, 10 Ekim 2019-22 Haziran 2020 tarihleri arasında toplam 29,9 milyon euroluk silah satışı için izin verildiği belirtildi.

Satılmasına karar verilen silahlar arasında tabanca, spor ve avcılıkta kullanılan uzun namlulu tüfekler, radar ve iletişim teknolojisi, patlayıcılar ve değişik askeri cihazlar bulunuyor.

DAĞDELEN: BU TAM ANLAMIYLA BİR SKANDALDIR

Almanya’nın Suriye operasyonu dolayısıyla hükümet tarafından alınan kısmi ambargoya silah satmaya devam etmesini değerlendiren Milletvekili Sevim Dağdelen, “Mesele Türkiye’nin Suriye’de kullanmak üzere satın aldığı silahlar olunca Federal Hükümet kamuoyunu yanıltıyor. Bu nedenle Sol Parti olarak Türkiye’ye her alanda geçerli olan bir silah ambargosunun uygulanmasını talep ediyoruz. Almanya, sadece bu yılın ilk yarısında Suriye ve Irak’ta kullanılması mümkün olan 15 milyon euroluk silah sattı. Türkiye’nin Akdeniz’de Libya dolayısıyla AB üyeleri Kıbrıs ve Yunanistan’da gerilim yaşadığı bir dönemde donanma alanında da Türkiye’ye silah satış izni verilmesi tam anlamıyla bir skandal ve sorumsuzluktur” dedi.

NE OLMUŞTU?

Almanya, Türkiye’nin geçen yıl Suriye’ye düzenlediği sınır ötesi operasyona sert tepki göstererek, Suriye’de kullanılması söz konusu olan silahlar konusunda ambargo kararı almıştı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, operasyondan hemen sonra yaptığı açıklamada, “Bölgede büyük insanlık dramına yol açacak sonuçları olacak bir gelişme” olarak değerlendirmişti. (Kaynak: Evrensel)