Rusya ile Belarus arasında 'İstanbul' krizi

Belarus'ta başkanlık seçimleri öncesi Rusya'yla yaşanan kriz dinmiyor. Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, ülkesinde yakalanan 33 Rusya vatandaşının Moskova'nın iddia ettiği İstanbul'a gitmeyi planlamadığını, 'farklı amaçlar' için Minsk'te için bulunduğunu öne sürdü.
Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko.

DUVAR – Belarus lideri Aleksandr Lukaşenko, 9 Ağustos’taki başkanlık seçimleri öncesinde istikrarsızlık yaratma planları yaptıkları iddiasıyla Minsk yakınlarında gözaltına alınan Rusya vatandaşlarının durumunu Belarus KGB Başkanı Valeriy Vakulçik ve Soruşturma Komitesi Başkanı İvan Noskeviç’le görüştü. Devlet Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Lukaşenko, görüşme sırasında “Ruslar, Moskova’nın altını çizdiği gibi İstanbul’a uçmayı planlamıyordu, ülkemizde ‘farklı amaçlar’ için bulunuyorlardı. 33 Rusya vatandaşı, Belarus’a gönderilmesi planlanan 180 veya 200 kişilik bir grubun parçasıydı” dedi.

‘EMİR ALIP GELDİLER’

Güvenlik güçlerine Ruslara dikkatli şekilde muamele etme talimatı da veren Lukaşenko, “Elbette bu kişiler suçlu ancak onlara karşı sert önlem alacak kadar değil. Onlar birer asker. Emir aldılar ve geldiler. Biz emri vereni ve onları buraya göndereni tespit etmeliyiz” ifadelerini kullandı. ‘Yalan üzerine politika inşa etmediklerini’ ve Rusya ile ‘basın üzerinden birbirlerine bağırarak sorunu çözemeyeceklerini’ söyleyen Lukaşenko, hiçbir şeyi gizlemediklerini ve gerçeği öğrenmeleri gerektiğini belirtti.

‘UKRAYNA’DA ÇATIŞMAYA KATILMIŞLAR’

Soruşturma Komitesi Başkanı İvan Noskeviç ise “Neredeyse hepsinin ciddi bir muharebe geçmişine sahip olduğu bilgisini edindik. Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalara katılmışlar” diye konuştu. Minsk’teki yetkililer, olayla ilgili birçok bilginin devlet sırrı teşkil ettiğini belirtiyor.

‘İSTANBUL’ AÇIKLAMASINI İLK KEZ PESKOV YAPMIŞTI

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Minsk’te alıkonulan 33 Rus vatandaşının özel bir güvenlik şirketinin çalışanları olduğunu doğrulamış ve asıl uçuş noktaları olan İstanbul’a uçmadan önce uçaklarını kaçırdıkları için transit noktası olan Belarus’ta kalmakta olduklarını kaydetmişti. Rusya’nın Belarus Büyükelçisi Dmitriy Mezentsev de, Minsk’te gözaltına alınan Rus vatandaşlarının 25 Temmuz’da İstanbul’a gitmeyi planladığını ama uçağı kaçırdığını belirtmişti.

NE OLMUŞTU?

Belarus’un resmi haber ajansı Belta, bir güvenlik yetkilisine dayandırarak geçtiği haberinde, yaklaşan devlet başkanlığı seçimleri öncesinde ülkedeki istikrarı bozmayı planladıkları için gözaltına alınan 33 kişinin Rusya vatandaşı olduğunu belirtmişti.

Haberde, “Wagner Grubu paramiliter örgütünden 32 militan, başkent Minsk yakınlarında, bir kişi ise ülkenin güneyinde gözaltına alındı” ifadelerini kullanan ajans, daha önce 200’den fazla militanın Belarus’ta istikrarı bozmak üzere ülkeye giriş yaptığının tespit edildiğini kaydetmişti.

Önde gelen iki muhalif aday Viktor Babariko ve Valeriy Tsepkalo’nun seçime girmelerinin yasaklanması, ülke genelinde protesto gösterilerini beraberinde getirmişti.

Resmi olarak kayıtlı beş adaydan mevcut Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, 26 yıldır koltukta oturuyor ve seçimleri kazanması halinde üst üste altıncı kez devlet başkanlığına hak kazanacak. (Sputnik)