İtalya'da korona tedbirlerini uygularken saldırıya uğrayan şoförlere dövüş sanatları eğitimi

İtalya'da, korona tedbirlerini uygulamaya çalışırken saldırıya uğrayan şoförlere dövüş sanatları dersleri veriliyor. Şoförler sendikasının açıklamasında "Kimse bizi savunmazsa biz kendimizi savunuruz" ifadeleri yer aldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İtalya'nın başkenti Roma'da çok sayıda toplu taşıma şoförünün Covid-19 kurallarını uygulamaya çalışırken şiddete uğraması üzerine şoförlere dövüş sanatları dersleri verilmeye başlandı. İtalyan basınındaki haberlere göre son haftalarda yolculara maske takma kuralını hatırlatmaları gibi nedenlerle saldırıya uğrayan otobüs şoförü sayısında artış yaşandı.

Roma'da şehir içi toplu taşımadan sorumlu Atac şirketinin çalışanlarına son bir ayda 40'tan fazla saldırı oldu. Şoförlerin, Covid-19 salgınına karşı getirilen güvenli mesafe ve maske zorunluluğu gibi kuralları uygulamaya çalışırken tehlikeli durumlarla karşılaşabildiği gerekçesiyle bir sendika savunma sporları kursları organize etti.

'KİMSE BİZİ SAVUNMAZSA KENDİMİZİ SAVUNURUZ'

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, pazar günü maskesiz bir yolcuyu otobüse almak istemeyen şoför fiziksel şiddete uğradı. Pazartesi günü yaşanan başka bir olayda da, diğer yolculara çok yakın oturduğu için uyarılan bir adam yolcuları bıçakla tehdit etmişti. Savunma sporları kurslarını organize eden şoförler sendikası Faisa Sicel'den Claudio De Francesco İtalyan basınına yaptığı açıklamalarda, şoförlerin bu gibi tehlikeli durumlara tek başlarına müdahale etmek zorunda kaldığına dikkat çekti. De Francesco, "Kimse bizi savunmazsa biz kendimizi savunuruz" dedi.

GÖZ YAŞARTICI SPREY DAĞITILACAK

Sendikanın açıklamasına göre kursa ilk günlerden onlarca şoför başvurdu. Geçen hafta içinde başlayan savunma sporları kurslarında şoförlere temel vücut geliştirme egzersizlerinden Tayland boksu, Çin kickboksu ve İsrail ordusu için geliştirilen Krav Maga'ya kadar çeşitli dersler verilecek.

Şoförlere ayrıca uzaktan müdahale amacıyla göz yaşartıcı sprey de dağıtılacak. Eğitmenlerden Muay Thai (Tayland Boksu) uzmanı Ennio Della Bianca, "Şoförlere özellikle tekme teknikleri öğreteceğim. Tehlikeli birini uzaklaştırmak için tekme temel önemde" dedi. (BBC Türkçe)