Uzmanlardan uyarı: Yemen'de 'gizli kolera ölümleri' yaşanıyor

Uzmanlar, korona virüsü salgınıyla beraber sağlık sisteminin her geçen gün daha da zayıfladığı Yemen'de, 'gizli kolera ölümleri' konusunda uyarıda bulundu. Covid-19 endişesiyle on binlerce kolera hastasının sağlık merkezlerine başvurmadığı belirtilirken, önümüzdeki günlerde hem korona virüsü hem de kolera vakalarında artış yaşanması bekleniyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İnsani yardım kuruluşları, korona virüsü salgınıyla beraber temel sağlık hizmetlerine erişimin git gide zayıfladığı Yemen'deki 'gizli kolera ölümleri' konusunda uyardı. Uzmanlar, dört yılı aşkın süredir devam eden savaşın parçaladığı ülkede korona virüsü vakalarının önümüzdeki haftalarda zirveye ulaşacağını belirtirken, İngiltere merkezli yardım kuruluşu Oxfam, resmi kayıtlara geçen kolera vakalarında beklenmedik bir düşüşün gözlemlendiğini aktardı.

'COVİD-19 KORKUSU ENGELLİYOR'

Nüfusun yaklaşık yüzde 80'inin sağlık hizmetlerine erişiminin olmadığı ve gıda krizinin her geçen gün derinleştiği ülkede, ocak ve nisan ayları arasında 110 bin korona vakası tespit edildi.

Son üç ayda kolera vakalarında yüzde 50 oranında düşüşün gözlemlenmesiyle beraber, Covid-19 endişesi nedeniyle on binlerce kişinini hastanelere başvurmadığı ifade edildi. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) tahminlerine göre ise, ülkede kolera teşhisi konulanların yarısı tedavi edilmediği takdirde ölecek.

'RESMİ VERİLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR'

Yemen'in 333 ilçenin yaklaşık yüzde 20'sinde doktor olmaması ve sağlık çalışanlarının korona virüsü nedeniyle ölmesiyle beraber sağlık krizinin derinleşeceği belirtildi. Resmi hükümet verilerine göre 1644 vakanın kaydedildiği Yemen'de uzmanlar, bu verilerin gerçeği yansıtmadığını söylerken, raporlama ve test tesislerinin eksikliği nedeniyle vaka sayısının çok daha yüksek olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

'SAVAŞIN SONA ERMESİNE İHTİYAÇLARI VAR'

Oxfam'ın Yemen direktörü Muhsin Siddiquey, "Yemen gerçekten korkunç bir felakete doğru ilerliyor, önümüzdeki haftalarda hem kolera hem korona vakaları zirveye çıkabilir. Yemenliler, sağlık merkezlerini yok eden ve toplulukları virüse karşı daha savunmasız hale getiren savaşın sona ermesine ihtiyaç duyuyor" ifadelerini kullandı. Siddiquey, hali hazırda faaliyette olan sağlık merkezlerinin yetersizliği ve tedavi olmaktan korkan insanların varlığının, vaka sayılarının gerçeği yansıtmadığına işaret ettiğini söyledi. (DIŞ HABERLER)