Mısır'da TikTok videosu çeken beş kadına hapis cezası

Mısır'da beş kadın TikTok paylaşımları gerekçe gösterilerek 'kamu ahlakını ihlal ettikleri' gerekçesiyle iki yıl hapis ve 300 bin Mısır lirası para cezasına çarptırıldı. Abdülfettah Sisi hükümetine, ifade özgürlüğünü kısıtlama eleştirileri yağıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Mısır'da bir mahkeme, TikTok'ta video paylaşan beş kadına 'kamu ahlakını ihlal ettikleri' gerekçesiyle iki yıl hapis cezası verdi. Kadınlara hapis cezasının yanı sıra 300 bin Mısır lirası (yaklaşık 130 bin TL) para cezası da kesildi.

Devlet gazetesi El Ahram'ın haberinde, "Muvada El Edham, Hanin Hüssam ve diğer üç kişi iki yıl hapis cezası ve 300 bin Mısır lirası para cezasına çarptırıldı" ifadelerine yer verildi. Neredeyse 2 milyon takipçisi olan, 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Hüssam'ın, 'kadınların kendisiyle çalışarak daha fazla para kazanabileceklerini' söylediği bir video paylaşmasının ardından nisan ayında tutuklandığı belirtildi.

'SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARI BİR GEREKÇE OLAMAZ'

İnsan hakları avukatı Tarık El Avadi, bu tutuklamaların Mısır hükümetinin 'modern iletişim teknolojilerinin hızla yükselmesini engelleme çabası' olduğu yorumu yaptı. Temyize gidileceğini söyleyen kadın hakları avukatı İntizar El Said ise, 'sosyal medya paylaşımlarının hapse girmek için bir gerekçe olmadığını' ifade etti.

KAMPANYA BAŞLATILDI

Düşünce ve ifade özgürlüğünün kısıtlandığını söyleyen insan hakları savunucuları, sosyal medyada kadınların serbest bırakılması için bir kampanya başlattı.

MISIR'IN SOSYAL MEDYA DÜZENLEMELERİ

Mısır'da son yıllarda, hükümetin 'ulusal tehdit' olarak kabul ettiği bazı internet siteleri engellendi ve kontroller sıklaştırıldı. 5 binden fazla takipçisi olan kişilerin sosyal medya hesaplarının izlenmesinin yolunu açan sıkı internet denetlemeleri, yasayla meşrulaştırıldı. 2018 yılında yürürlüğe giren yasayla beraber, internet üzerinde hükümetin suç olarak gördüğü eylemleri gerçekleştirmenin cezası en az iki yıldan başlıyor.

Geçtiğimiz ay, TikTok'da bir dans videosu paylaşan Sama El Masri, 'ahlaksızlıktan' suçlu bulundu. El Masri, üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bir önceki yıl benzer suçlamalarla başka bir kadına iki yıl hapis cezası verildi. Pop şarkıcısı olduğu belirtilen kadının davasında temyize gidildikten sonra hapis cezası bir yıla indirildi. (DIŞ HABERLER)