Macron'dan Doğu Akdeniz için 'yaptırım' çağrısı

Libya konusundaki açıklamalarıyla Ankara'nın tepkisini çeken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye ile Yunanistan arasında Ege'de yaşanan son gerilim hakkında konuştu. Macron, "AB, Doğu Akdeniz'de deniz sahalarını ihlal edenlere yaptırım uygulamalı" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye ile Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz geriliminin tırmandığı bir dönemde, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan Ankara'ya yeni eleştiriler geldi. Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ile biraraya gelen Macron, Türkiye'ye yaptırım imasında bulundu.

AB üyeleri Yunanistan ile Kıbrıs'ın deniz sahalarındaki ihlallere karşı Brüksel'in yaptırım uygulamasını istediğini söyleyen Macron, Doğu Akdeniz'in Kıbrıs ve Fransa için hayati önem taşıdığını belirtti. Macron, bölgede enerji ve güvenlik meselelerinin kilit önemde olduğunu söyleyerek, "Türkiye ile Rusya'nın kendilerini giderek daha fazla ortaya koyduğu ve AB'nin pek az şey yaptığı bir güç mücadelesi söz konusu" diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı, "Doğu Akdeniz'deki güvenliğimizi başka aktörle bırakmak ciddi bir hata olur. Bu, Avrupa için bir seçenek değildir ve Fransa buna izin vermeyecektir" dedi. (DIŞ HABERLER)