Çin'den ABD'ye konsolosluk tepkisi: Sert misilleme yaparız

ABD'yle Çin arasındaki gerilim giderek tırmanıyor. ABD, Çin'in Houston kentindeki başkonsolosluğunu kapatmasını talep etti. Binada bazı gizli belgelerin yakıldığı iddia edilirken, Pekin'den kınama geldi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'yle Çin arasında korona virüsü, ikili ticaret, teknoloji ve Hong Kong'daki ulusal güvenlik yasası nedeniyle tırmanan gerilimde yeni bir perde açıldı. Amerikan yönetimi, Teksas eyaletinin Houston kentinde bulunan Çin Başkonsolosluğu'nun kapatılmasını talep etti.

'EĞER YANLIŞ YOLDAN GİTMEYE DEVAM EDERLERSE...'

Bu talebi ilk olarak duyuran, Çin taradı oldu. Çin Dışişleri Sözcüsü Wang Wenbin, ABD'nin kendilerine üç gün süre verdiğini söyleyerek, "Çin'in Houston kentindeki başkonsolosluğunun kısa bir süre içinde tek taraflı olarak kapatılması, Çin'e yönelik son dönemdeki adımların görülmemiş şekilde tırmandırılması" dedi. Wang, "ABD'yi bu yanlış kararı derhal geri çekmeye çağırıyoruz. Eğer bu yanlış yoldan gitmekte ısrar ederlerse, Çin sert misillemelerle tepki verecektir" diye konuştu.

ABD: AMACIMIZ, ÖZEL BİLGİLERİ KORUMAK

Amerikan Dışişleri ise Çin'den gelen açıklamanın ardından haberi teyit etti. Sözcü Morgan Ortagus, kararın Amerikalıların 'fikti haklarını ve özel bilgilerini korumak amacıyla' alındığını savundu.

BELGELER ATEŞE Mİ VERİLİYOR?

Amerikan basını ise Houston'daki konsolosluk binasının bahçesinde bazı evrak ve belgelerin yakıldığını yazdı. Açık konteynerlerde belge yakıldığı ihbarı üzerine olay yerine giden Houston İtfaiye Müdürü Samuel Pena, "Kontrolsüz bir yangın gibi görünmüyor ama içeri girmemize izin verilmedi" dedi. Çin Dışişleri ise bu iddiaları yalanlayarak konsolosluğun şu an için çalışmalarını olağan şekilde sürdürdüğünü duyurdu. (DIŞ HABERLER)