Ukrayna'da yolcu otobüsündeki 20 kişi rehin alındı

Ukrayna'da silahlı bir kişi, yolcu otobüsündeki 20 kişiyi rehin aldı. Otobüsün camlarının kırıldığı görülürken Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, yolcuların rehin alınması sırasında birkaç el silah sesinin duyulduğu ve otobüsün hasar gördüğünü söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ukrayna’nın Lutsk kentinde, silahlı bir saldırganın 20 kişinin bulunduğu yolcu otobüsünü durdurdu ve yolcuları rehin aldı.

Sputnik'in haberine göre, polisi arayarak isminin Maksim Plohim olduğunu söyleyen saldırganın, otobüse yerleştirdiği patlayıcı maddeyi uzaktan kumandayla patlatacağı tehdidinde bulunduğu belirtildi.

Facebook’tan açıklama yapan polis yetkilileri, “Bölgede ‘rehine’ operasyon planı hazırlandı. Şehir merkezi vatandaşların güvenliğinin sağlanması amacıyla kapalı tutuluyor. Tüm polis hizmetleri olay yerinde çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, otobüsteki yolcuların rehin alınması sırasında birkaç el silah sesinin duyulduğu ve otobüsün hasar gördüğünü belirtti. Olayda yaralanan olup olmadığıyla ilgili henüz bir bilgi yok.

Ulusal Polis Bölgesel Bölüm Başkanı Yuri Kroşko, saldırganın bazı taleplerde bulunduğunu ve ülkedeki sistemden memnun olmadığını söylediğini aktardı.

Polis ve Devlet Güvenlik Servisi (SBU) terörle mücadele birimlerinin rehineleri kurtarmak için operasyon hazırlığında olduğu ve harekete geçmek için henüz emir almadıkları belirtildi.

Savcılık saldırgan hakkında soruşturma başlattı. Ukrayna’da insanları rehin almak 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılıyor.