Türkiye’nin sismik araştırmaları Atina’yı endişelendiriyor

Türkiye'nin Meis'in güneyinde gerçekleştirdiği sismik araştırmalar nedeniyle Yunanistan Silahlı Kuvvetleri'nin 'teyakkuz durumuna' geçtiği belirtildi. Kathimerini gazetesinin haberinde, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetleri hızlandırmak istediği yorumu yapıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye’nin Meis adasının güneyinde 2 Ağustos'a kadar sürecek sismik araştırmalar başlatması Atina’da endişeye neden oldu. Yunanistan basınına göre, Antalya hidrografik servisinden yapılan son NAVTEX bilgilendirilmesi sonrasında Yunanistan Silahlı Kuvvetleri, Türkiye ile ilişkilerdeki son kritik gelişmeler nedeniyle 'teyakkuz durumuna' geçti.

Kathimerini gazetesinin haberinde, "Atina'nın sonbaharın başlangıcından önceki dönemde Ankara’nın Doğu Akdeniz'de genel bir krizi ateşlemeye hazır olduğu" kaydedildi. Haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri daha hızlandırmak istediği belirtildi.

Son gelişmeler ile ilgili olarak Kathimerini, Ankara'nın Doğu Akdeniz'deki tüm cephelerde kutuplaşma seçenekleri peşinde koştuğu yorumunda bulunuyor ve durumun Atina’yı kaygılandırdığını, Yunanistan Silahlı Kuvvetleri’ni ‘teyakkuz’ durumuna geçirdiğini belirtiyor.

EGE'DE HAREKETLİLİK

Atina’da, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki yeni adımlarının Yunanistan ile Mısır arasında münhasır ekonomik bölge (EEZ) anlaşması ve ABD seçimleriyle ilgili olduğu görüşü hakim. Yunanistan'dan uzmanlara göre, Türkiye Petrol Anonim Ortaklığı (TPAO) Rodos'tan Doğu Girit'e kadar uzanan bölgede ağustos ayının sonundan itibaren, Türk-Libya mutabakatı temelinde yeni parsellerde araştırma başlatabilir.

Son gelişmeler nedeniyle Yunanistan donanması, Rodos'un doğusu ile Çuha Adası'nın batısında tatbikatlar başlattı.