Pentagon, Türkiye için üretilen F-35 uçaklarını satın aldı

ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye için üretilen 8 F-35 uçağının ABD Hava Kuvvetleri için satın alınması amacıyla, üretici firma Lockheed Martin'le anlaştı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye için üretilen 8 F-35 uçağının, ABD Hava Kuvvetlerine göre yapılandırılarak satın alınması için, üretici firma Lockheed Martin ile yapılan kontratta değişikliğe gitti.

Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada, Amerikan savunma devi Lockheed Martin ile F-35 üretimi konusunda yapılan kontratta, 861 milyon 731 bin 778 dolarlık değişime gidildiği duyuruldu.

Açıklamada, Türkiye'nin F-35 programından çıkarıldığına işaret edilerek kontrattaki bu değişiklik kapsamında F-35 üretim bandı olan Lot 14 kapsamında Türkiye için üretilen 8 F-35A Lightning II uçağının, yeniden yapılandırılarak ABD Hava Kuvvetlerine katılmasının öngörüldüğü belirtildi.

Ayrıca yine aynı bantta üretilen 6 F-35 uçağının da yeniden yapılandırılarak ABD Hava Kuvvetlerine katılacağının altı çizildi.

Uçaklar konusundaki çalışmaların Mayıs 2026'ya kadar bitmesinin öngörüldüğüne işaret edilen açıklamada, kontrat değişikliğinden doğan maliyetin 2020 bütçesinden karşılanacağı kaydedildi.

UÇAK PARÇALARI İÇİN TÜRKİYELİ ŞİRKETLERLE ÇALIŞILMAYA DEVAM EDİLECEK

Türkiye, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerini teslim aldıktan sonra ABD geçen yıl temmuz ayında Türkiye'nin F-35 programına ortaklığını askıya almıştı.

Türkiye toplam 100 F-35A tipi savaş uçağı satın almayı taahhüt etmiş ve 6'sının mülkiyetini devralmıştı.

Ancak Türkiye'nin ortaklığı askıya alındıktan sonra ABD Kongresi savunma bütçesinde uçakların, ABD Hava Kuvvetleri için satın alınması konusunda Pentagon'a yetki vermişti.

Pentagon, 1 Temmuz'da Müşterek Taarruz Uçağı F-35'in bazı parçaları için 2022'ye kadar Türkiyeli şirketler ile çalışmaya devam edeceğini açıklamıştı. (AA)