Fransa'da Nantes katedralinde yangın çıktı

Fransa'nın Nantes kentinde, 15'inci yüzyılda inşa edilen Saint-Pierre Katedrali'nde yangın çıktı. Yetkililer, yangının söndürüldüğünü ancak katedralin ciddi hasar gördüğünü aktardı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Fransa'nın Nantes kentinde bulunan Saint-Pierre Katedrali'nde yangın çıktı. Fransız basınındaki haberlere göre, 15'inci yüzyılda inşa edilen Nantes'taki katedralde sabah çıkan yangın birkaç saat süren çalışmanın ardından söndürülebildi. Yangının nedeni henüz bilinmezken, katedral yangında ciddi hasar gördü.

Nantes Savcılığı, yangına ilişkin soruşturma başlattı. Başbakan Jean Castex'in katedrali ziyaret edeceği ve incelemelerde bulunacağı bildirildi.

Katedralde 1972'de de yangın çıkmış, katedralin kulesi ve çatısı yanmıştı.  Saint-Pierre Katedrali, Fransa Kültür Bakanlığınca 1862'de tarihi eser ilan edilmişti.

Geçen yıl Fransa'nın başkenti Paris'te Notre Dame Katedrali'nde yangın çıkmış, yangında katedralin çatısı ve kubbesi çökmüştü. Avrupa Birliği Liderler Zirvesi için Brüksel'de olan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Notre-Dame'dan sonra Saint-Pierre Katedrali de alevler içinde. Gotik mücevherini kurtarmak için tüm riskleri alan itfaiyecileri desteklemeliyiz" ifadelerini kullandı. (AA)