Trump yönetiminden geri adım: Öğrencilere vize yasağı iptal edildi

Trump yönetimi, online sisteme geçecek üniversitelerde okuyan yabancı öğrencilerin vizelerinin iptali yönündeki kararı geri çekti. Harvard Üniversitesi ve MIT'nin öncülük ettiği dava sürecinde, 'karara varıldığı' ifade edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Donald Trump hükümeti, korona virüsü salgını nedeniyle online eğitime geçen Amerikan üniversitelerinde eğitim gören yabancı öğrencileri sınır dışı etme ve vize yasağı planından geri adım attı. Karar, Harvard Üniversitesi ve Massacchusetts Teknoloji Enstitüsü'nün (MIT), iptal için dava açmasının ardından geldi. Buna göre hükümet, yeni kararnameyi kaldırmayı ve konuyla ilgili mevcut duruma dönmeyi kabul etti.

ANLAŞMAYA VARILDI

Massachusetts Bölge Yargıcı Allison Burroughs, hükümetin yabancı öğrencilerle ilgili kararı mahkemeye taşıyan Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile anlaşmaya vardığını açıkladı.

Çok sayıda teknoloji firması ve okul, Harvard ve MIT’in açtığı davaya taraf olmasalar da, 'mahkemenin dostu' sıfatıyla mahkemeye bilgi vererek ya da görüş bildirerek destek vermişti.

NE OLMUŞTU?

ABD Göç ve Gümrük Muhafaza Birimi (ICE), önümüzdeki eğitim döneminde online sisteme geçecek olan üniversitelere kabul edilen öğrencilere vize verilmeyeceğini açıklamıştı. Hali hazırda ABD'de bulunan öğrencilerin de ülkeyi terk etmeleri gerektiğini duyurmuştu. Açıklamada, öğrencilerin kayıtlı bulundukları okullardan başka bir okula transfer olması gerektiği belirtildi. Bu şartları yerine getiremeyen öğrencilerin ülkeyi terk etmesi gerektiği, aksi halde sınır dışı edileceği aktarıldı. (Amerika'nın Sesi/BBC Türkçe)