Trump'tan eski danışmanı Stone için özel af

ABD Başkanı Donald Trump, ‘kongreye yalan söylemek' ve 'adaleti engellemek' maddelerinin de bulunduğu suçlardan üç yıl dört ay hapis cezasına çarptırılan eski danışmanı Roger Stone için özel af kararnamesi imzaladı. Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, "Ortada tamamen mesnetsiz bir soruşturma varsa, Stone'a da hapis cezası verilemez" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Donald Trump, 2016'daki seçim kampanyası döneminde danışmanlığını yapan ve 'kongreye yalan söylemek' ile 'adaleti engellemek' maddelerinin de aralarında yer aldığı suçlardan üç yıl dört ay hapis cezasına çarptırılan Roger Stone'a özel af uyguladı. Beyaz Saray açıklamasında, Stone'un 'Rusya tezgahının kurbanı olduğu' öne sürüldü.

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, yaptığı açıklamada, "Başkan Trump, bugün Roger Stone'a verilen haksız cezanın hafifletilmesine yönelik Özel Af Kararnamesi imzaladı. Stone, solcular ve medyadaki müttefiklerinin, Trump'ın başkanlığını baltalamak için uzun yıllardır uyguladığı bir çaba olan Rusya tezgahının kurbanıdır" ifadelerini kullandı. Trump'ın seçim kampanyası ile Rusya arasında hiçbir zaman bir anlaşma olmadığını vurgulayan McEnany, Roger Stone'un neredeyse 50 yıldır, eski ABD Başkanı Ronald Reagan da dahil üst düzey Cumhuriyetçilere danışmanlık yaptığını anımsattı.

'ORTADA MESNETSİZ BİR SORUŞTURMA VAR'

Kayleigh McEnany, "Ortada herhangi bir delil olmadığından, Stone da Rusya soruşturması kapsamında cezalandırılamadı. Bunun yerine Stone'u soruşturma dönemindeki eylemleri nedeniyle cezalandırdılar. Ama basit gerçek şu ki eğer ortada tamamen mesnetsiz bir soruşturma varsa, Stone'a da hapis cezası verilemez" değerlendirmesinde bulundu.

McEnany, "Stone, hapishanede ciddi bir sağlık tehdidi ile karşı karşıya kalacaktı. Roger Stone zaten çok acı çekti. Rusya soruşturmasındaki birçok isim gibi çok fazla haksızlığa uğradı. Stone şimdi özgür bir adam" ifadelerini kullandı.

Roger Stone, Özel Yetkili Savcı Robert Mueller'in yürüttüğü, Rusya'nın 2016'da ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarının araştırıldığı soruşturma kapsamında geçen yıl ocak ayında gözaltına alınmıştı. İddianamede, Stone, Trump'ın başkanlık seçimlerindeki rakibi Hillary Clinton'ın kampanya yöneticisi John Podesta'nın, Rus bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilen ve Wikileaks'te yayımlanan e-posta yazışmalarıyla ilgili suçlanmıştı.

Savcı Mueller, Stone'un Wikileaks'in elindeki bilgilerden haberdar olduğunu öne sürmüştü. Stone, 15 Kasım 2019'da, aralarında 'kongreye yalan söylemek' ve 'adaleti engellemek' gibi maddelerden suçlu bulunmuş ve 20 Şubat'ta üç yıl dört ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Roger Stone'un 14 Temmuz'da cezasını çekmek üzere hapishaneye gönderilmesi planlanıyordu. (AA)