Joe Biden'dan Ayasofya kararına tepki

ABD'de kasım ayında düzenlenecek başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti adayı Joe Biden, Ayasofya'nın müzeden camiye dönüştürülmesi için 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptal edilmesinden dolayı 'derin üzüntü duyduğunu' ifade etti. Biden, "Bu kıymetli yerin mevcut müze statüsünün korunmasını şiddetle tavsiye ediyorum" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de kasım ayında yapılacak başkanlık seçiminde Demokrat Parti'nin adayı Joe Biden, Danıştay’ın Ayasofya’nın müzeden camiye dönüştürme yönündeki kararına tepki gösterdi. Biden, karardan dolayı 'derin üzüntü duyduğunu' dile getirdi.

Biden'ın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Ayasofya bir mimari harikadır ve birçok inanç tarafından kıymet verilen kutsal bir alandır. Son 85 yıldır Ayasosfya bir müzeydi, dünyanın her yerinden ziyaretçilerin geldiği, hayranlık duyduğu ve dua ettiği bu kutsal alan 1985'ten beri UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası statüsüne sahipti. Türk hükümetinin Ayasofya'yı camiye dönüştürme kararından dolayı derin üzüntü duyuyorum ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bu kararı tersine çevirip bu kıymetli yerin herkese eşit erişim sağlayan mevcut müze statüsünün korunmasını tavsiye ediyorum." (DIŞ HABELER)