Sosyal medya şirketleri Hong Kong'da kullanıcı bilgisi vermeyi durdurdu

Facebook, Twitter, Google ve Zoom, Hong Kong'da yeni ulusal güvenlik yasasının yürürlüğe girmesinin ardından yetkililerin veri taleplerini yanıtlamayı durdurdu. Şirketler, yeni yasayı ifade özgürlüğü ve insan hakları açısından incelediklerini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çin'in Hong Kong'da uygulanacak yeni ulusal güvenlik yasasını kitlesel protestolara rağmen kabul etmesinin ardından gözler sosyal medya şirketlerine çevrildi. Facebook, Twitter, Google ve Zoom, hükümetin bu yasa kapsamında kendilerinden talep ettiği kullanıcı verilerini şu an için temin etmeyeceklerini açıkladı. TikTok da Hong Kong piyasasından çıkma kararı aldığını açıkladı.

YASA NEYİ ÖNGÖRÜYOR?

Yeni yasa, Çin'deki merkezi hükümeti yıkma, isyana teşvik, vatana ihanet, terör ile ulusal güvenliği tehlikeye atan faaliyetlerin yasaklanmasını içeriyor. Yorumcular, Çin'e bağlı olmakla birlikte internetin sansürlenmediği Hong Kong'da yeni yasayla demokrasinin gerileyeceği, bölgenin ekonomik açıdan Asya'da liberal bir merkez olma özelliğini yitireceğini söylüyor.

FACEBOOK: İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR

Yasanın uygulanmasıyla birlikte ilk protestolarda aralarında reşit olmayan gençlerin de bulunduğu yaklaşık 300 kişi tutuklanırken, sosyal medya şirketleri Hong Konglu yetkililerin veri taleplerine yanıt vermeyi şu an için askıya aldıklarını duyurdu. Facebook ve WhatsApp'tan yapılan açıklamada, yeni ulusal güvenlik yasasının insan hakları uzmanlarınca incelenmesini beklediklerini, bu süreçte Hong kong hükümetinden gelen bilgilerin incelenmesi taleplerini değerlendirmeye almayacakları belirtildi. Facebook açıklamasında, şirketin 'ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inandığı, insanların güvenlik endişesi olmadan kendilerini ifade etme hakkını destekledikleri' vurgulandı.

TWITTER: DERİN ENDİŞELERİMİZ VAR

Twitter'dan CNN'e yapılan açıklamada da, yeni yasanın değerlendirilmesi sürecinde Hong Kong yetkililerinin veri ve bilgi taleplerinin yanıtsız bırakılacağı belirtildi. Twitter sözcüsü, "Kamunun çıkarının düşünen birçok kurum, sivil toplum lideri ve sektördeki diğerleri gibi, bu yasanın hazırlanma süreci ve tam niyeti konusunda derin endişelerimiz var" dedi.

GOOGLE: BİLGİ VERMEYİ DURDURDUK

Google sözcüsü de, yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle beraber 'Hong Konglu yetkililerden gelen yeni veri taleplerine yanıt vermeyi durdurduklarını' açıkladı. Zoom da aynı yönde bir karar aldığını açıkladı.

Pekin'de hazırlanıp kabul edilen yeni yasanın 'terör', 'ayrılıkçılık' veya 'yabancı güçlerle işbirliği' gibi konularda içerdiği net olmayan ifadelerin, Hong Kong'da sosyal medya kullanıcıları üzerindeki baskıyı artırma amacıyla kullanılmasından endişeleniliyor.  (DIŞ HABERLER)