Rusya'dan TBMM'ye Ayasofya çağrısı: Zararı önleyecek adımlar atılsın

Ayasofya’nın müzeden camiye dönüştürülmesi tartışmalarına ilişkin Rusya'dan yeni bir açıklama geldi. Parlamentonun alt kanadı Duma, 'acele bir karar alınmasının neden olabileceği zararı önleyecek adımlar atılması' gerektiği açıklamasında bulundu.

DUVAR – Rusya parlamentosunun alt kanadı olan Duma, TBMM’ye, Ayasofya Müzesi’nin camiye dönüştürülmesi yönünde ‘acele bir karar alınmasının neden olabileceği zararı önleyecek adımlar atılması’ çağrısı yaptı.

‘HER YANIYLA ANALİZ EDİLMELİ’

Sputnik’te yer alan habere göre Duma’da, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi tartışmalarına ilişkin TBMM’ye hitaben yazılmış bir bildiri kabul edildi. Söz konusu yazıda şu ifadeler yer aldı: “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin milletvekilleri olan meslektaşlarımızdan, mevcut durumu her yanıyla analiz etmelerini rica ediyoruz. Onlara, Ayasofya’nın statüsüyle ilintili bir karar alırken bilge bir biçimde davranmaları çağrısını yapıyoruz.”

Rus parlamenterler yazılarında, ‘modern Türkiye’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün Anasofya’yı bir barış ve dinler arası uyum sembolüne dönüştüren kararının gözden geçirilmemesini’, yani Ayasofya’nın müze olarak korunmasını istedi. (Kaynak: Sputnik)