Irak'ta ünlü cihatçı terör uzmanına suikast

Irak'ta cihatçı terör üzerine açıklamalarıyla tanınan güvenlik uzmanı Hişam el Haşimi Bağdat'ta suikastla öldürüldü. Suikastı henüz herhangi bir örgüt üstlenmedi.
Fotoğraf: Twitter

DUVAR – Komşu Irak’ta cihatçı terör ve diğer silahlı gruplar hakkındaki yorumlarıyla tanınan ünlü güvenlik uzmanı Hişam Haşimi, dün gece başkent Bağdat’ta suikastla öldürüldü. Polis açıklamasına göre, 47 yaşındaki Haşimi, Ziyuna bölgesindeki evinin yakınında kendisine motosikletle yaklaşan iki silahlı kişi tarafından vuruldu.

Suikastı henüz herhangi bir grubun üstlenmediği belirtilirken, Haşimi’nin geçmişte İran yanlısı milislerden tehdit aldığına dikkat çekiliyor.

‘SUİKASTLARIN IRAK’A DÖNMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ’

Haşimi’nin gayrıresmi olarak danışmanlık yaptığı Başbakan Mustafa al Kadhimi, suikasttan ‘yasadışı grupların’ sorumlu olduğunu söyledi. “Katillerin yakalanıp adil bir şekilde cezalandırılacağına yemin ediyoruz” diyen Kadhimi, “Suikastların Irak’a bir anlığına bile dönmesine izin vermeyeceğiz” çıkışı yaptı.

ABD: KORKAKÇA BİR CİNAYET

Bağdat’taki Amerikan Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada da, “Bu korkakça cinayetten dolayı derinden şoke olduk ve üzüntü duyuyoruz” denildi. Haşimi’nin ailesine ve Irak halkına başsağlığı dileyen Amerikan Büyükelçiliği, sorumlulukların hızla adalet önüne çıkarılması çağrısında bulundu.

Ülkedeki BM Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert da, “Bu tiksinç korkaklık eylemini kınıyoruz” dedi.

IŞİD’le mücadelede çoğunluğu Şiilerden oluşacak şekilde kurulan, geçtiğimiz sene Irak’ın resmi güvenlik güçlerinin çatısı altına giren Haşdi Şabi de Haşimi’nin ailesine başsağlığı diledi. (DIŞ HABERLER)