Almanya, Fransa, Ürdün ve Mısır’dan İsrail'e uyarı

Almanya, Fransa, Ürdün ve Mısır İsrail’i Batı Şeria'yı ilhak planları konusunda uyardı. Ortak bir açıklama yayımlayan dört ülke, ilhakı tanımayacaklarını vurgulayarak İsrail'le ikili ilişkilerin bozulacağı mesajı verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İsrail'in 1967'den bu yana işgal altında tuttuğu Batı Şeria'yı ilhak planı uluslararası tepki çekmeye devam ediyor. Son olarak, Almanya ve Fransa'nın yanı sıra İsrail'in Ordaoğu'da iyi ilişkiler içinde bulunduğu Ürdün ve Mısır’ın dışişleri bakanları ortak bir açıklama yayımladı. Açıklamada, Batı Şeria’nın ilhak edilmesi halinde İsrail'le ikili ilişkilerin zarar göreceği konusunda uyarı yapıldı.

Dört bakanın video konferans aracılığıyla yaptığı görüşmenin ardından yayımlanan açıklamada, "1967'de işgal edilen Filistin topraklarının herhangi bir ilhakının uluslararası hukuku ihlal edeceği ve barış sürecinin temellerine zarar vereceği kanaatindeyiz. 1967 sınırlarında ihtilafın her iki tarafınca kabul edilmeyen herhangi bir değişikliği tanımayacağız" denildi.

Bakanlar, sorunun Birleşmiş Milletler kararları ve uluslararası hukuk temelinde çözülmesi çağrısında bulundu; iki devletli çözüme destek verdiklerini vurguladı. Dört bakan, Filistinlilerle İsrailliler arasında yeni bir müzakere sürecine destek vereceklerini de belirtti.

Batı Şeria'yı ilhak planını ABD'de Donald Trump yönetiminin Ortadoğu planına dayandıran İsrail yönetimi bu açıklama hakkında yorum yapmadı. (DIŞ HABERLER)