Fauci: ABD'de günlük vaka sayısı 100 bine ulaşırsa şaşırmam

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, Senato'da düzenlenen Covid-19 oturumunda 'şu anki eğilimim devam etmesi halinde ülkedeki günlük vaka sayısının 100 bine ulaşabileceğini' söyledi. Vaka artışı olan eyaletlere dikkat çeken Fauci, "Amerikan halkına durumun daha da kötüye gidebileceğini söylememizde fayda var" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, korona virüsü vakalarının günde 100 bine ulaşabileceği uyarısında bulundu. Senato'da Covid-19 salgınında ilişkin soruları yanıtlayan Fauci, salgında yaşanan son gelişmeleri ve ülkede artan vaka sayılarını değerlendirdi.

'GÜNLÜK VAKA 100 BİNE ULAŞIRSA ŞAŞIRMAM'

Fauci, ülkedeki günlük vaka sayısının 40 binin üzerinde olduğuna işaret ederek, "Şu anki vaka eğilimi durdurulmadığı takdirde günlük vaka sayısı 100 bine ulaşırsa şaşırmam" ifadelerini kullandı.  Salgında bazı eyaletlerin durumu iyiyken bazı eyaletlerde durumun kötüye gittiğine işaret eden Fauci, "Sadece vakaların yüksek olduğu eyaletlere odaklanamayız, bu durum tüm ülke için tehlike yaratıyor." dedi.

'DURUM DAHA DA KÖTÜYE GİDEBİLİR'

Fauci, ölüm sayılarına yönelik bir tahminde bulunamayacağını vurgulayarak, "Amerikan halkına durumun daha da kötüye gidebileceğini söylememizde fayda var" ifadesini kullandı.

'BAĞIŞIKLIK KONUSUNDA ELİMİZDE FAZLA VERİ YOK'

Fauci, Covid-19'a yönelik sürü bağışıklığı kazanılıp kazanılamayacağına yönelik, "Virüse karşı bağışıklık konusunda elimizde çok fazla veri yok. Bunu bize zaman öğretecek ama önemli olan bu bağışıklığın ne kadar süreceği. 1 yıl mı sürecek, 2 yıl mı, daha mı az bilmiyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Florida, Teksas, Kaliforniya ve Arizona'nın yeni korona virüsü vakalarının yüzde 50'sinin görüldüğü eyaletler olduğuna işaret eden Fauci, "Olanlardan memnun değilim, çünkü yanlış yöne gidiyoruz" dedi.  (AA)