Patrik Bartholomeos'tan Ayasofya çağrısı

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ayasofya Müzesi'nin camiye dönüştürülmemesi için çağrıda bulundu. Patrik Bartholomeos, böyle bir kararın milyonlarca Hıristiyan'ın İslam'a sırt çevirmesine yol açacağı uyarısı yaptı; 1500 yıllık Ayasofya'nın evrensel karakterinin ancak müze olarak korunabileceğinin altını çizdi.

DUVAR – Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ayasofya Müzesi’nin camiye çevrilmesi yönündeki girişimlere tepki gösterdi. Bartholomeos, AK Parti hükümetinin bu planı hayata geçirmesinin milyonlarca Hıristiyan’ı Müslümanların aleyhine çevireceği uyarısında bulundu.

Yunan gazetesi Kathimeri’nin Orthodoxia haber ajansından aktardığına göre, bu sabah İstanbul’daki bir kilisede konuşma yapan Patrik Bartholomeos, Ayasofya Müzesi’nin camiye dönüştürülmesinin dünya çapındaki milyonlarca Hıristiyan’ın İslam’a sırt çevirmesine yol açacağını söyleyerek, “Aklıselimin üstün gelmesini umuyoruz” dedi.

‘EVRENSEL KARAKTERİ SAVUNULMALI’

Habere göre Patrik Bartholomeos, Türkiye halkına da Ayasofya’nın bir anıt olarak evrensel karakterini savunma çağrısında bulundu. Patrik, yaklaşık 1500 yıllık geçmişiyle UNESCO Dünya Kültür Mirası’nda yer alan, dünya mimarlık ve kültür tarihinin en önemli anıtlarından biri olan Ayasofya’nın müze olarak ‘dünya çapından insanları ve kültürleri biraraya getirdiğine’ dikkat çekti. (DIŞ HABERLER)