Araştırma: D vitamini takviyesinin Covid-19'u önlemede faydası yok

İngiltere'de sağlık uzmanlar, D vitamini takviyesinin korona virüsünü önlediğine dair kanıt olmadığını belirtti. Karantina sürecinde kemik sağlığı için D vitamini kullanımını öneren uzmanlar, Covid-19'un tedavisi veya önlenmesi için bir yararı olmadığını aktardı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsüyle mücadele kapsamında vitaminlerin etkisi araştırılırken İngiltere'de uzmanlar, D vitamini takviyesinin Covid-19'dan koruduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığını aktardı. İngiltere Ulusal Sağlık ve Klinik Mükemmellik Enstitüsü (NICE-National Institute of Health and Clinical Exellence), 'güneş ışığı vitamini' olarak bilinen D vitamininin, korona virüsüyle mücadele bir yararı olmadığını tespit etti.

Enstitüden Paul Chrisp, Covid-19'un tedavisi veya önlenmesi için D vitamininin yararına ilişkin bir kanıt bulunamadığını söyledi. Araştırmaların sürdüğünü sile getiren Chrisp, yeni verilerin de incelendiğini ve araştırmaların güncellendiğini dile getirdi.

'KARANTİNA SÜRECİNDE KULLANILABİLİR'

Beslenme Bilimsel Danışma Kurulu'nun (SACN) yürüttüğü araştırmalar da benzer sonuçların elde edildiği belirtildi. SACN, akut solunum yolu enfeksiyonlarını önlemek için D vitamini kullanımının desteklenmediğini aktardı.

Ancak hem NICE hem SACN, insanların yeterli güneş ışığı alamadığı karantina sürecinde 10 mikrogram D vitamini kullanmanın kemik sağlığı için faydalı olabileceğini aktardı. (DIŞ HABERLER)