NASA'dan 'uzay kokusu': Barut, biftek, rom ve ahududuya benziyor

NASA'da çalışan bir kimyagerin ürettiği Eau de Space isimli 'uzay kokusunun' piyasaya sürülmesi için kampanya başlatıldı. Parfümü üreten şirketin ürün yöneticisi Matt Richmond, kokunun barut, yüksek ateşte pişirilen biftek, ahududu ve romu andırdığını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nde (NASA) çalışan bir kimyagerin geliştirdiği 'uzay kokusunun' parfüm olarak piyasaya çıkarılması için kitle fonlaması platformu Kickstarter üzerinden bir proje başlatıldı. Eau de Space adlı parfümün barut kokusunu andırdığı belirtiliyor.

Omega Ingredients adlı şirketin ürün yöneticisi Matt Richmond'a göre 'Eau de Space', 2008'de NASA tarafından görevlendirilen Steve Pearson adlı kimyager tarafından dört yıllık bir çalışmayla geliştirildi.

'SİLAH ATEŞLENDİKTEN SONRA ÇIKAN KOKUYA BENZİYOR'

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, NASA'nın eğitim projesi, astronotların 'uzayda bir sürprizle karşılaşmamasını' amaçlıyordu. Daha önce Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görev yapan Peggy Whitson adlı bir astronot 2002'de CNN'deki bir söyleşisinde uzay boşluğunun kokusunun 'silah ateşlendikten hemen sonra çıkan barut kokusuna' benzediğini söylemişti.

BARUT, BİFTEK, AHUDUDU, ROM...

Matt Richmond kokuyu tarif etmekte zorlandığını belirterek "Astronotlar kokuyu barut, yüksek ateşte pişirilen biftek, ahududu ve rom kokularının karışımına benzetiyor" dedi. Richmond, bu kokuyla amaçlarının deneysel eğitim yoluyla çocukların STEM eğitimine (Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) ilgisini artırmayı hedeflediklerini ve şimdi 'Ay kokusu' üzerinde çalıştıklarını söyledi. (BBC Türkçe)