İtalya'da yasağa uymayanlara karşı ordu görevlendirildi

İtalya'da Mondragone kasabasında, çoğunlukla Bulgaristan göçmenlerinin yaşadığı bir apartmanda korona virüsü kapsamında alınan kısıtlayıcı tedbirlere uymayan kişilere karşı, yerel yetkililer ordudan destek istedi. 700 kişinin yaşadığı apartman kompleksinde, yevmiyeyle çalışanların işlerini kaybetme korkusuyla giriş-çıkış yasağına uymadığı belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İtalya'nın Napoli kenti yakınlarında korona virüsü vakaları nedeniyle giriş çıkışların yasaklandığı bir apartman kompleksinde isyan hareketinin başlaması üzerine ordu göreve çağrıldı. Mondragone kasabasında yaklaşık 700 kişinin yaşadığı 5 apartman binasında 43 kişide korona virüsü tespit edildi. Binalar hafta başında izole edilerek giriş çıkışlara kapatıldı.

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, virüs taşıdığı belirlenenlerin bir kısmı hastaneye kaldırılırken, bir kısmına test sonuçlarının ardından ulaşılamadığı belirtiliyor. Apartman kompleksinin dört binasında Bulgaristan göçmenlerinin, birinde de evsiz İtalyanların yaşadığı belirtiliyor.

İŞLERİNİ KAYBETMEMEK İÇİN YASAĞA UYMADILAR

İtalyan basınına göre çoğunluğu Bulgaristan asıllı tarım işçileri olan apartman sakinleri, yevmiyeyle çalıştıkları işlerini kaybetme korkusuyla giriş-çıkış yasağına uymamaya başladı. Polis kordonuna alınan bölgeden çıkmaya çalışan apartman sakinleriyle güvenlik güçleri arasında gerginlikler yaşandı.

Apartmanların pencere ve balkonlarından polise sandalye gibi cisimler atıldığı, bir polisin yaralandığı belirtiliyor. Dün gece de civardaki bir kamyonetin yakılmasının bu gerginlikle alakalı olduğu tahmin ediliyor. Mondragone halkından bir grup da dün apartman kompleksi önünde toplanarak karantina tedbirlerine uyulmamasına tepki gösterdi.

'15 GÜN BOYUNCA KİMSE GİRİP ÇIKMAYACAK'

Belediye Başkanı Virgilio Pacificoda burada yaptığı açıklamada aralarında İtalyanların da yer aldığı yaklaşık 50 kişilik bir grubun karantina kurallarına uymayı reddettiğini, az sayıdaki polisin yetersiz kaldığını söyledi. Kasabanın içinde yer aldığı Campania'nın Bölge Başkanı Vincenzo De Luca da "15 gün boyunca bu 5 binaya kimse girip çıkmamalı" dedi ve kuralları uygulamak için ordudan destek istedi.

TÜM KASABA KARANTİNAYA ALINABİLİR

De Luca, korona virüsü vaka sayısı 100'ü geçerse tüm kasabayı karantina altına almak zorunda kalacağı uyarısında bulundu. Yerel yönetimin talebi üzerine İçişleri Bakanlığı bölgeye asker birliği ve ek polis gücü konuşlandırdı.

İtalya'da son olarak perşembe akşamı açıklanan verilere göre toplam vaka sayısı 239 bin 706'ya, can kaybı da 34 bin 678'e yükseldi. Son bir günde 296 yeni vaka ve 34 yeni can kaybı kaydedildi. Toplam vakaların 4 bin 662'si ve can kayıplarının 431'i Campania bölgesinden. (BBC Türkçe)