Trump'ın kitap yasaklatma girişimine mahkemeden ret

ABD'de bir mahkeme, eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton'ın başkanlık seçimleri öncesinde Trump yönetimine zarar vermesi beklenen anı kitabını yasaklamayı reddetti. Beyaz Saray'ın kitabın yayınlanmasını engelleme girişimi geri tepti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD’de eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton’un yazdığı ve Trump yönetiminin ‘hassas ve gizli bilgiler içerdiği’ gerekçesiyle dağıtımını engelleme çabasında olduğu kitabın piyasaya sürülmesinde sakınca olmadığı mahkeme kararıyla onaylandı. Başkan Donald Trump karara tepki gösterdi.

YARGIÇ 'ULUSAL GÜVENLİK' ŞERHİ DÜŞÜP İZİN VERDİ

Federal mahkemede dün verilen karar Bolton için bir zafer olarak görülüyor. Kararı veren hakim Judge Royce Lamberth 'Bolton’un kitabının içeriğindeki bazı bilgileri Beyaz Saray’ın incelemesi tamamlanmadan yayımlayarak ulusal güvenlikle kumar oynadığını' belirtse de, yasaklamaya karşı çıktı.

'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KORUNDU'

Bolton’un avukatı Chuck Cooper, hakim Lamberth’i, Trump yönetiminin kitabın basılmasına ve dağıtılmasına engel olmak için açtığı davada Bolton lehinde karar almasından dolayı takdir ettiğini belirterek, bu kararla Anayasa’daki ifade özgürlüğü hakkının bir kez daha korunmuş olduğu mesajını verdi.

TRUMP: BOLTON BEDEL ÖDEMELİ

Kararın açıklanmasının ardından ABD Başkanı Donald Trump Twitter üzerinden verdiği tepkide Bolton’un, “dev miktarda gizli bilgi yayınlayarak yasayı ihlal ettiğini” savundu ve “Bunun için çok büyük bir bedel ödemeli, ondan öncekilerin ödediği gibi. Bu bir daha asla olmamalı” ifadelerini kullandı.

BEYAZ SARAY: PARA KAZANMASINI ENGELLEYECEĞİZ

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamadaysa, mahkemenin Bolton’un gizlilik anlaşması yükümlüklerini ihlal ederek ABD’nin ulusal güvenliğiyle ‘’kumar oynadığı’’ tespitine dikkat çekildi. Açıklamada, mahkemenin yayıma onay vermesinin tek nedeninin, ‘’Bolton’un gizlice sergilediği yanlış davranış nedeniyle’’ kitabın içeriğinin zaten geniş biçimde yayılmış olması olduğu belirtildi. Beyaz Saray açıklamasında, ‘’Hükümet, Bolton’u imzaladığı anlaşmalardaki ilave yükümlülüklerinden sorumlu tutmaya ve para ve ilgi çekme arzusunu ulusal güvenliği koruma sorumluluğunun üzerinde tutan bu utanç verici kararından dolayı hiçbir kar elde etmemesini sağlamaya niyetlidir’’ ifadeleri kullanıldı.

Bolton'ın salı günü piyasaya sürülecek olan kitabında, Trump’ın dış politikadaki karar alma süreçleriyle ilgili olumsuz nitelikte iddialar yer alıyor. Adalet Bakanlığı geçen hafta açtığı davada kitabın Beyaz Saray incelemesinden geçmeden, gizli bilgiler içerdiği gerekçesiyle yayınlanmasını engellemek ve dağıtıma giren nüshalarınsa geri toplatılmasını talep etmişti. (Amerika'nın Sesi)