Bolton: Trump, Erdoğan için yargıya müdahale etti

ABD'nin eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, Trump yönetiminin yasaklatmak istediği ve Türkiye'yle de ilgili bir dizi iddia içeren anı kitabının tanıtımını sürdürüyor. Bolton, ABC News ile söyleşisinde, ABD Başkanı Trump'ın Halkbank davasında yargıya müdahale ettiğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Beyaz Saray'ın eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, Trump yönetiminin tepkisini çeken anı kitabındaki Halkbank iddialarıyla ilgili konuştu. Bolton, 'The Room Where It Happened' isimli kitabın salı günü piyasaya sürülmesinden önce ABC haber kanalıyla yaptığı söyleşide, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'Halkbank üzerindeki baskının kaldırılmasını talep ettiğini' söyledi. Bolton, yaşananları 'yargıya müdahale' olarak niteledi.

'AMERİKAN BANKASI OLSAYDI AYNI ŞEKİLDE DAVRANILIRDI'

ABC'den Martha Raddatz'a konuşan Bolton, Erdoğan ile Trump arasında Halkbank hakkında çok sayıda konuşma yapıldığını öne sürerek, "Erdoğan temelde, Halkbank üzerindeki baskıyı kaldıracak bir uzlaşma istiyordu" dedi. "Halkbank'ın yaptığı şey, İran'a yönelik Amerikan yaptırımlarına dair yasaları ihlal etmekti" diyen Bolton, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu eğer bir Amerikan finans kurumu olsaydı, onların üzerine giderdik. Dolayısıyla bu, New York Güney Bölgesi Savcılığı'nın Halkbank'a, bir Amerikan bankasına yapacağından daha sert davrandığı bir vaka değildi. Başkan ise Erdoğan'a bir noktada, 'Bakın, New York'taki o savcılar hep Obama'nın adamı. Ben kendi adamlarımı yerleştirene kadar bekleyin. Ve o zaman bu konuyu halledeceğiz' dedi."

'HİÇBİR BAŞKANIN BÖYLE BİR ŞEY DEDİĞİNİ DUYMADIM'

Kendisinin de geçmişte Adalet Bakanlığı'nda çalıştığını söyleyen Bolton, "Kendi kendime dedim ki, herhangi bir başkanın bu tür bir şey söylediğini hiç duymadım" dedi. Bolton, 'ilerleyen dönemlerde ilgili davanın en azından şu ana dek olması gerektiği gibi ilerlediğini' söylese de, yaşananları 'rahatsız edici bulduğunu' vurguladı.

Bolton, sunucu Raddatz'dan gelen "Peki bunun bir suç unsuru olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusuna yanıtındaysa, Halkbank konusuna dair tüm koşulları yeterince bilmediğini itiraf etmekle beraber, "Ama şunu söyleyeyim, bana, yargıya müdahale olarak göründü" dedi. ABD'de başkanın ve adalet bakanının yargı üzerinde çok geniş bir yetkisi olduğunu belirten Bolton, bu durumun siyasi hedefi olmayan 'dürüst' kararlar alınmasını gerektirdiğini söyledi, "Erdoğan'a ve Halkbank'ı bir rüşvet fonu olarak kullanan ailesine, gelecekte Trump'a veya ABD'ye çıkar sağlama umudu karşılığında ödün vermek çok sıkıntılı" iddiasında bulundu.

Bolton'ın ABC ile söyleşisinin tamamı bu akşam yayınlanacak. (DIŞ HABERLER)

Bolton'ın ABD'yi karıştıran kitabındaki Halkbank ayrıntısıBolton'ın ABD'yi karıştıran kitabındaki Halkbank ayrıntısı