Trump: Almanya'da asker sayısını 25 bine düşüreceğiz

ABD Başkanı Donald Trump, Almanya'daki Amerikan askerinin sayısının 25 bine düşürüleceğini dile getirdi. Almanya'nın NATO savunma harcamalarını tamamlayana kadar askerlerin çekileceğini söyleyen Trump, "Onlar ödeyene kadar biz de askerlerimizin bir kısmını çekiyoruz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'nin Almanya'daki askerlerinin sayısını önemli ölçüde azaltacağı yönündeki haberler ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamasıyla resmen doğrulandı. Trump, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, "Bu sayıyı 25 bine indiriyoruz" dedi.

'ÖDEYENE KADAR ASKERLERİ ÇEKİYORUZ'

"25 bine indikten sonra nereye gittiğimize bakacağız" diye ekleyen Trump, Almanya'nın bir NATO müttefiki olarak yeterince savunma harcaması yapmadığı yönündeki eleştirisini yineledi. Trump, "Biz Almanya'yı koruyoruz, onlar kabahat işliyorlar. Bu çok saçma" ifadelerini kullandı. ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'daki konuşmasında Almanya'yı kastederek "Onlar ödeyene kadar biz de askerlerimizin bir kısmını çekiyoruz" dedi.

Amerikan askerlerinin çekilmesinin Almanya'nın 'ekonomik olarak cezalandırılması' anlamına da geldiğini belirten Trump, "Bunlar iyi paralar ödenen askerler... Almanya'da yaşıyorlar. Paralarının çoğunu Almanya'da harcıyorlar. Almanya'da bu üslerin çevresinin refah seviyesi hep çok yüksektir" diye konuştu.

'RUSYA'YA FIRSAT TANINACAK'

Trump'ın Almanya ve diğer NATO üyeleriyle etraflıca ele alınmadan verdiği bu karar, ABD'de tartışmalara yol açtı. Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi'nden 22 Cumhuriyetçi üye, Trump'a gönderdiği mektupta, ABD Başkanı'ndan bu kararını gözden geçirmesini istedi. Böyle bir hamlenin Moskova'ya 'fırsat tanıyacağını' savundular. Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nin kıdemli Demokratlarından Jack Reed ise Trump'ın bu hamlesinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yapılan 'yeni bir iyilik' olduğunu belirtti.

ABD'nin Almanya'dan çekeceği askerlerin bir bölümünün Polonya'ya gönderilmesi bekleniyor. Trump, geçen yaz Beyaz Saray'da ağırladığı Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda'ya bu planından söz etmişti. Duda, Polonya'da kalıcı bir Amerikan üssü oluşturulması için 2 milyar doların üzerinde katkıda bulunabileceğini ve bu üssün adının 'Fort Trump' olabileceğini söylemişti.

Almanya dahil tüm NATO üyeleri 2004'teki taahhütlerinde, 2024'e kadar savunma harcamalarını gayrisafi milli hasılalarının yüzde ikisine çıkarma sözü vermişti. Almanya, bu hedefe 2031 yılında ulaşmayı ümit ettiğini belirtiyor.

Almanya'da şu an 34 bin 500 civarında Amerikan askeri bulunuyor. Yaklaşık 17 bin 500 ABD'li sivil de Pentagon bünyesinde çalışıyor. Amerikan üslerine ev sahipliği yapan Almanya uzun yıllardır ABD'nin özellikle Ortadoğu'ya asker sevkiyatında önemli bir geçiş noktası konumunda. (Kaynak: DW Türkçe)