Londra'da Floyd protestoları: Birinin ölmesini önledik

Londra'da düzenlenen protestolarda ırkçılık karşıtı göstericilere saldıran beyaz bir adamı kalabalıktan kurtarırken görüntülenen siyah vatandaş Patrick Hutchinson, "Yardımımız olmasaydı durum pek de iyi sonuçlanmayacaktı" dedi. Hutchinson, "Eğer oradaki diğer polisler, bizim yaptığımız gibi olaya müdahale etseydi George Floyd hayatta olabilirdi" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiltere'nin başkenti Londra'da ve İngiltere'nin birçok şehrinde, ırkçılık karşıtı protestolar düzenlendi. Ancak aşırı sağ görüşlü gruplar, daha önce duyurulan protestolar öncesi başkent Londra'da bir araya geldi ve protestoculara saldırdı. Londra'da farklı protestocu grupları arasındaki şiddet olaylarında bir kişiyi güvenli bir şekilde olay yerinden çıkarmaya çalışan Hutchinson, "Birinin ölmesini önledik" dedi.

'YARDIM ETMESEYDİK SONUÇLARI KÖTÜ OLACAKTI'

Patrick Hutchinson'ın bir protestocuyu omzunda taşıdığı fotoğraf, cumartesi günü viral olmuştu. Fotoğrafın arka planında yaşananları anlatan Hutchinson, "Yardımımız olmasaydı durum pek de iyi sonuçlanmayacaktı" dedi: "Onu kaldırıp omzuma aldım ve dışarıya çıkardım."

Aşırı sağcı gruplar ve ırkçılık karşıtı protestocular  arasında yaşanan şiddet olaylarında polise yönelik saldırılar da oldu. 100'den fazla kişi gözaltına alındı. Bu olaylar sırasında Hutchinson ve arkadaşları Waterloo yakınlarında, Southbank Centre'daki merdivenlerin yukarısında bir kavga çıktığını gördü: "Bu adam yere yuvarlandı, arkadaşlarım da koşup diğerleri tarafından ezilmesine engel olmaya çalıştı."

'ARKADAŞLARIM KALKAN OLUŞTURDU'

Kişisel antrenör Hutchinson, arkadaşlarının adamın çevresinde toplanarak bariyer oluşturduğunu söylüyor: "Ben oraya giden son kişiydim, arkadaşlarım adamın etrafında bariyer oluşturmuştu. Ben de kucaklayıp omzuma aldım ve yanımda yürüyen arkadaşlarımın yardımıyla dışarıya çıkardım. Arkadaşlarım beni korudu, kalkan oluşturdu ve bu adamın daha fazla cezalandırılmasını engellemiş oldu."

Onlar olay yerinden çıkarken insanlar hala omzundaki adama vurmaya çalışıyordu: "Hiçbir şey düşünmüyordum, tek düşündüğüm yerde yatan kişinin de bir insan olduğuydu. Biz müdahale etmeseydik bu işin sonu iyi olmayacaktı. Güvenli bir yere ulaşmak dışında aklıma hiçbir şey gelmiyordu. Yapmak zorunda olduğumuz şeyi yaptık. Birinin ölmesini önledik."

'EĞER POLİSLER DE BÖYLE MÜDAHALE ETSEYDİ FLOYD YAŞIYOR OLACAKTI'

İngiliz Channel 4 kanalına da konuşan Hutchinson, "Eğer oradaki diğer polisler, bizim cumartesi günü yaptığımız gibi olaya müdahale etseydi, George Floyd da şu an hayatta olabilirdi" dedi. Hutchinson'a protestocuyu kurtarırken yardımcı olan arkadaşlarından Pierre Noah da, "Ben orada iki hayat kurtardım" dedi: "Biri arada kalıp ezilecek ve dayak yiyecek olan adamın hayatı. Diğeri, onu öldürdüğü için ömür boyu hapis cezası alacak olan gençlerin hayatı..." (BBC Türkçe)