Kuş kaçtı diye çocuk işçiyi işkenceyle öldürdü

Pakistan'da sekiz yaşındaki Zöhre, çalıştığı yerde işvereni tarafından işkence edilerek öldürüldü. Polis raporunda, "Kalçalarında da yaralanma vardı, bu durum, cinsel istismara uğramış olabileceği ihtimalini de güçlendiriyor" ifadeleri kullanıldı.
Fotoğraf: Arşiv

DUVAR – Pakistan’ın Ravalpindi kentinde bir evde hizmetçi olarak istihdam edilen sekiz yaşındaki bir kız çocuğu, çalıştığı ‘evdeki kuşun kafesini açıp kaçmasına neden olduğu’ gerekçesiyle işvereni tarafından işkence edilerek öldürüldü. Ravalpindi polisi, ilk bulguların Zöhre isimli çocuğun, çalıştığı yerdeki kuşları beslemek için kafesi açtığını ancak kuşların kaçması sonucu işverenin, çocuğu şuurunu kaybedinceye kadar dövdüğü ve daha sonra bir hastanenin önüne bıraktığı yönünde olduğunu aktardı.

Hastanenin polisi bilgilendirmesinin ardından başlatılan soruşturma kapsamında şu ana kadar iki kişi gözaltına alındı. Hazırlanan ilk polis raporunda, “Kurban hastaneye getirildiğinde hala hayattaydı. Yüzünde, ellerinde, göğüs kafesinde ve bacaklarının altında ağır yaralanmalar vardı” ifadeleri yer aldı. Ayrıca “Kalçalarında da yaralanma vardı, bu durum, cinsel istismara uğramış olabileceği ihtimalini de güçlendiriyor” denildi.

Şüphelilerin resmi olarak suçlanması için küçük çocuktan alınan ve adli tıp kurumuna gönderilen örneklerin neticesi beklenecek. Henüz sekiz yaşındaki Zöhre, yanında çalıştığı ailenin yeni doğan bebeğinin bakımıyla ilgilenecek, işveren de bunun karşılığında Zöhre’nin eğitim masraflarını karşılayacaktı. Zöhre, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Pakistan İnsan Hakları Komisyonu (HRCP) tarafından 2018’de hazırlanan bir rapora göre, ülkede yaklaşık 12 milyon çocuk, çeşitli işlerde çalıştırılıyor. Ülkede yasal bir çalışma yaşı kanunu olmamakla birlikte, reşit olmayanların evlerde hizmetçi olarak çalışması yasak.

‘BUZ DAĞININ GÖRÜNEN KISMI’

HRCP’nin raporunda yer alan bir hadisede, İslamabad’da çalıştığı evdeki süpürgenin kaybolması sonucu 10 yaşındaki hizmetçi çocuğu evde hapseden ve ellerini yakıp, başına kepçeyle vuran ev sahibi çift, 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Bir diğer kötü muamele hadisesi de CNN’nin haberine göre, 11 yaşındaki bir başka çocuk hizmetçiye yapıldı. Bu olayda da çocuk hizmetçi, işvereni tarafından sopayla ağır şekilde dövüldü ve bedeninin çeşitli yerleri yakıldı. İnsan Hakları Komisyonu’na (HRCP) göre, bu olaylar, buz dağının sadece görünen kısmı. (Kaynak: euronews)