Trump'a 'kilise pozunda' eşlik eden Esper: Nereye gittiğimi bilmiyordum

George Floyd protestosuna düzenlenen polis saldırısının ardından kilise önünde poz verebilmesi için ABD Başkanı Donald Trump'a eşlik eden Savunma Bakanı Mark Esper, 'nereye gittiğinden haberi olmadığını' öne sürdü. Bir Pentagon yetkilisi, The Washington Post'ta yayımlanan istifa mektubunda Esper'in 'Trump'ın bu iğrenç güç kullanımı emrine karşı çıkabileceğini ama bunu yapmadığını' belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Donald Trump'ın bir kiliseye gidebilmesi için polislerin protestoculara saldırmasına karşı tepkiler büyürken, kilise önüne fotoğraf çektirmesi için Trump'a eşlik eden Savunma Bakanı Mark Esper, eleştiriler üzerine nereye gittiğinden haberi olmadığı savunmasını yaptı. Pentagon'dan bir ismin Esper'in Trump'a set çekemese bile muhalefet etmesi gerektiğini söyleyerek verdiği istifa mektubunun The Washington Post gazetesinde yayımlanmasının ardından, Savunma Bakanı savunmaya geçti.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun 'kankası' olması sayesinde Pentagon'un başına geçtiğine dair spekülasyonlar bulunan Esper, yürüyüşün amacının kilisede poz vermek olduğunu önceden bilmediğini iddia etti. NBC News'a konuşan Pentagon şefi, "İki şey yapacağımı sanıyordum: Oluşan bazı zararları görmek ve askerlerle konuşmak. Nereye gittiğimi bilmiyordum. Gerçekten ne kadar hasar oluştuğunu görmek istiyordum" dedi.

'TEMİZLEME KARARINDAN HABERLERİ YOKTU'

Bakandan önce bir Pentagon yetkilisi de gazeteciler şunları söyledi: "Savunma Bakanı Mark Esper ve Genelkurmay Başkanı Mark Milley, Trump'a, St. John's Episkopal Kilisesi'ni ziyaret için eşlik ettiklerinin farkında değildi. Bunun için park polisi ve kolluk kuvvetlerinin meydanı temizleme kararı aldığının farkında değildi."

Yetkili, Pentagon'un iki en üst düzey isminin 'Trump'ın protestoların devam ettiği eyaletlere ABD ordusunun birimlerini konuşlandırma kararıyla ilgili toplantıya katılmak için Beyaz Saray'da bulunduklarını' belirtti.

'ANAYASAYI İHLAL ETTİ'

Pentagon'un savunma politikalarından sorumlu eski müsteşar yardımcısı James Miller ise The Washington Post'ta yayımlatarak dünyaya duyurduğu istifasında, 'kendisi gibi ABD anayasasını desteklemek ve korumak üzerine görev yemini eden Esper'in 1 Haziran 2020'de bu yemini ihlal ettiğini' dile getirdi.

'DURDURAMAZDIN AMA KARŞI ÇIKABİLİRDİN'

'Beyaz Saray önünde yasalara uyarak protesto yapanların gaz ve plastik mermiyle dağıtıldığı, bunun sırf başkanın poz verebilmesi için yapıldığı, hal böyleyken Trump'ın yürüyüşüne ve kilise önünde fotoğraf pozuna Esper'in eşlik ettiğine' dikkat çeken Miller, Trump'ın bu eylemleriyle 'yasaların aslına sadık kalınarak uygulanması için ettiği yemini ve anayasanın insanların barışçı toplanması hakkını da içeren birinci ek maddesini çiğnediğini' belirterek şöyle dedi: "Başkan Trump'ın bu iğrenç güç kullanımı emrini vermesini belki durduramazdın, ama karşı çıkmayı tercih edebilirdin. Ama onun yerine açıkça destekledin."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR