BM: Libya'daki ateşkes görüşmeleri yeniden başlayacak

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu: Libya'da savaşan taraflar, askıya alınan ateşkes görüşmelerine yeniden başlamayı kabul etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL), ülkede savaşan tarafların üç ay önce askıya alınan ateşkes görüşmelerine yeniden başlamayı kabul ettiklerini açıkladı. UNSMIL, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve General Halife Hafter'in kararını memnuniyetle karşıladı. UMH ve Hafter'den ise son gelişmelerle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Ocak ayında UMH'yi destekleyen Türkiye ve Hafter'i destekleyen ülkelerden Rusya'nın girişimleriyle sağlanan ateşkes sık sık ihlal edilmişti. UMH ve Hafter arasında Şubat ayında yapılan görüşmeler bir türlü ilerleme sağlanamaması üzerine askıya alınmıştı.

General Halife Hafter yanlısı güçler geçen yıl Nisan ayından bu yana başkent Trablus'u ele geçirmeye çalışıyor.

Libya'daki çatışmalar sonucu binlerce kişi öldü, 200 bin kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı. Hafter güçleri geçen yılın sonunda Trablus'u ele geçirmenin eşiğine gelmişti. Son haftalarda ise UMH güçleri atağa kalkmış ve bazı kıyı kasabalarıyla Vatiyye Askeri Üssü'nü ele geçirmişlerdi. (BBC Türkçe)

Etiketler libya BM hafter sarraj