SpaceX'in Starship prototipi test aşamasında patladı

Bugün uzay mekiğiyle ilk insanlı uçuş denemesini gerçekleştirecek Elon Musk’ın şirketi SpaceX şirketine ait roket prototipi, test aşamasında patladı. Ölü veya yaralı olmadığı bildirildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Elon Musk’ın şirketi SpaceX'in uzay mekiğiyle ilk insanlı uçuş denemesi öncesi, SpaceX'e ait Starship isimli roketinin prototipi, test alanında infilak etti. Prototip, ABD'nin Teksas eyaletindeki tesiste, test çalışmaları esnasında patladı.

Patlama anı NASA Spaceflight web sayfası tarafından görüntülendi. Ölü veya yaralı olmadığı kaydedilirken Boca Chica tesisinde patlayan Starship prototipi ile henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

İLK DENEME BUGÜN YAPILACAK

Çarşamba günü uygunsuz hava koşulları yüzünden yapılamayan SpaceX'in 'Crew Dragon' isimli uzay mekiğiyle ilk insanlı uçuş denemesi, bugün Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden ABD doğu saati ile 15.22'de gerçekleştirilecek. NASA'nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, ''30 Mayıs Cumartesi günü Crew Dragon misyonunun lansman girişimini planlamaya devam ediyoruz. Hava şartlarında iyileşme gözlemlense de ekiplerimiz fırlatma rotasındaki hava durumunu izlemeye devam ediyor'' ifadelerine yer verildi.

Paylaştılan videolu bilgilendirmede ise Doug Hurley (53) ve Bob Behnken (49) isimli astronotların daha önce iki defa uzay uçuşu gerçekleştirdiğini ancak ilk defa bir arada, Amerika topraklarından ve ticari bir firma ile uzay yolculuğuna çıkacaklarını belirtti.

25 Mayıs'ta uçuşa dakikalar kala, test uçuşunu hava şartlarının elverişsiz olduğu gerekçesi ile ertelediğini duyuran NASA yetkilileri, bir sonraki uçuşun cumartesi gerçekleşeceğini bildirmişti. (DIŞ HABERLER/AA)