SpaceX: Crew Dragon uzay aracı fırlatıldı

Elon Musk'a ait SpaceX'e ait uzay aracı "Crew Dragon" bugün fırlatıldı. İki astronotun bulunduğu araç, özel sektör tarafından uzaya gönderilen ilk insanlı araç oldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Elon Musk'a ait SpaceX şirketinin, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken'i Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) götüren Crew Dragon adlı uzay aracı fırlatıldı. Böylece, özel sektör ilk kez uzaya insanlı bir araç göndermiş oldu.

BBC Türkçe'nin haberine göre, aracın "Demo2" adı verilen seferi, ilk etapta çarşamba günü için planlanmış ancak olumsuz hava koşulları nedeniyle fırlatmaya 16 dakika kala durdurulmuştu.

Fırlatma işlemi, 1969 yılında Ay'a gönderilen ilk uzay aracının fırlatıldığı yerden yapıldı. Astronotların pazar günü saat 17.30'da ISS'e ulaşması bekleniyor.

Fırlatmadan kısa bir süre önce SpaceX ekibi astronotlara teşekkür ederek, "Bu güzel gezegenin manzarasının tadını çıkarın" dedi.

Astronotlardan Hurley de, "ABD'yi yeniden uzaya araç gönderme işinin bir parçası yapan bu devasa çabaların bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Yörüngeye ulaşınca haberleşiriz" yanıtını verdi.

Hava durumu uzmanları bugün de hava koşullarının riskli olabileceği tahmininde bulunuyordu. Ancak koşulların elverişli olduğuna karar verilmesinin ardından fırlatma işlemi tamamlandı.

Bu uzay görevi, NASA'nın uzay araçlarını emekli ettiği 2011'den bu yana Uluslararası Uzay İstasyonu'na astronot göndermiyordu. Bu açıdan, bugünkü sefer bir ilk niteliği taşıyor. NASA, astronotlarını ISS'e göndermek için Rusya'ya ait araçları kullanıyordu. ABD, koltuk başına Rusya'ya 85 milyon dolar ödüyordu. Ayrıca Crew Dragon'da yeniden kullanılabilir roketlerle fırlatıldı.

Bu misyonu 'ilkler tarihine' geçiren bir diğer neden de, NASA'nın astronotlarını uzaya göndermek için ilk defa özel bir şirketle çalışıyor olması.

SpaceX'in roket prototipi de cuma günü şirketin Teksas'taki Ar-Ge tesisinde patlamıştı. Şirket, Starship adını verdiği uzay aracının yeni tasarımı için testler yapıyordu. Son model patlamayla tamamen yok oldu.

SpaceX'in Meksika sınırındaki Boca Chica'da bulunan Ar-Ge tesisinde yürütülen çalışmalar SpaceX'in NASA ile yürüttüğü ticari faaliyetlerden bağımsız.

Etiketler ABD nasa SpaceX Elon Musk